Η Μπαρτσελόνα επανέρχεται με ανατροπή στο «Μεστάγια»

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε επιτυχώς τη νέα σεζόν της La Liga, καταβάλλοντας την αντίσταση της Βαλένθια στο «Μεστάγια» με 2-1, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής. Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με γκολ του Ούγκο Ντούρο λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι «μπλαουγκράνα» υπό την καθοδήγηση του Χάνσι Φλικ ανατρέψαν την εις βάρος τους κατάσταση, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πρωταγωνιστεί, σημειώνοντας και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων. Ο Πολωνός επιθετικός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ασίστ από τον Λαμίν Γιαμάλ, και μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Ραφίνια από τον Κριστιάν Μοσκέρα.

Αναλυτικά οι αγώνες, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής της La Liga είναι οι παρακάτω:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε          1-1

Μπέτις-Τζιρόνα                   1-1