Η Μπαρτσελόνα του Γιαμάλ θριαμβεύει με 4-1 επί της Τζιρόνα

Η Μπαρτσελόνα του Χάνσι Φλικ αποτελεί μια εντελώς διαφορετική ομάδα στο ξεκίνημα της σεζόν, καθώς διανύει μια περίοδο ασταμάτητης φόρμας.

Σήμερα, η ομάδα της Βαρκελόνης πραγματοποίησε ένα ακόμα ποδοσφαιρικό «σόου», διαλύοντας την Τζιρόνα με σκορ 4-1, για την 5η αγωνιστική της La Liga, και συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της με 5 νίκες σε 5 αγώνες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, πετυχαίνοντας δύο γκολ (30′, 37′), ενώ τα άλλα τέρματα σημείωσαν οι Ολμο (47′) και Πέδρι (64′).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν δεν ήταν ο Καζανίγκα να κάνει απίστευτες αποκρούσεις στις κατά κύματα επιθέσεις της Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Φλικ τώρα ηγείται στην κατηγορία με την καλύτερη επίθεση, σημειώνοντας 17 γκολ, και μια από τις καλύτερες άμυνες, έχοντας δεχτεί μόλις τρία γκολ.

Νωρίτερα, η Θέλτα κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βαγιαδολίδ, κερδίζοντας στο Βίγκο με 3-1. Ο Τάσος Δουβίκας, που μπήκε στον αγώνα στο 68ο λεπτό, σφράγισε τη νίκη με το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της ημέρας περιλαμβάνουν: Μπέτις-Λεγανές 2-0, Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 1-2, Εσπανιόλ-Αλαβές 3-2, Σεβίλη-Χετάφε 1-0, Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1, Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-1, και Τζιρόνα-Μπαρτσελόνα 1-4.

Στη βαθμολογία, η Μπαρτσελόνα είναι στην κορυφή με 15 πόντους, ακολουθούμενη από τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Βιγιαρεάλ με 11 πόντους.