Η Χάλεπ επιστρέφει στους «16»

Επέστρεψε στις… μεγάλες πτήσεις η Σιμόνα Χάλεπ, η οποία μετά από ένα εκπληκτικό ματς επικράτησε με 2-1 σετ της Έλενα Ριμπάκινα και προκρίθηκε πανηγυρικά στον 4ο γύρο του US Open.

Η άλλοτε κορυφαία τενίστρια της WTA και νυν νο13 στον κόσμο απέκλεισε την 22χρονη από το Καζακστάν και περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στη συνέχεια του αμερικανικού Grand Slam, που θα προκύψει από τη νικήτρια του ζεύγους, Ελίνα Σβιτολίνα-Ντάρια Κασάτκινα.

Δύο ώρες και 23 λεπτά χρειάστηκε η Ρουμάνα το απόγευμα της Παρασκευής για να ξεπεράσει το εμπόδιο της νεαρής αντιπάλου της με 7-6 (11), 4-6, 6-3, τελειώνοντας τον αγώνα με φοβερά ποσοστά επιτυχίας στα break points (7/10, 70%).

Η Χάλεπ, η οποία προκρίθηκε για 4η φορά στην καριέρα της και πρώτη μετά το 2016 στις «16» καλύτερες του Major της Νέας Υόρκης, είχε 24 winners και 36 αβίαστα λάθη, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα 52 αβίαστα της Ριμπάκινα, που είχε 10 περισσότερους winners από την 29χρονη.

Η νικήτρια είχε 107 κερδισμένους πόντους σε ολόκληρο τον αγώνα, ενώ η ηττημένη τέσσερις λιγότερους.