Η Εθνική Ανδρών συνεχίζει με φόρα και αήττητη στα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ, 3-0 τη Γεωργία

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τουρνουά της Τιφλίδας, η Εθνική Ανδρών συνέχισε σήμερα Παρασκευή και στην Ποντγκόριτσα την αήττητη πορεία της.

Με φόντο την πρόκριση στο Ευρωβόλεϊ, η γαλανόλευκη νίκησε πολύ άνετα, σε μόλις 53 λεπτά, με 3-0 σετ (25-10, 25-10, 25-16) τη Γεωργία, στην πρεμιέρα των αγώνων του β’ προκριματικού γύρου του 6ου ομίλου της διοργάνωσης του Μαυροβουνίου.

Αύριο (Σάββατο 15/5, 18:00) η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θα τεθεί αντιμέτωπη με το Αζερμπαϊτζάν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε μια εντυπωσιακή πρεμιέρα στο «Verde Sport Complex» δεν άφησε με το σερβίς της κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της.

Παίζοντας με σοβαρότητα από το ξεκίνημα, έδωσε από νωρίς στον αγώνα διαδικαστικό χαρακτήρα, προσφέροντας την άνεση στον ομοσπονδιακό τεχνικό να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διεθνείς.

Στο παιχνίδι που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, η Ελλάδα επιβεβαίωσε μετά το 6-3 την υπεροχή της και κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, αλλά ιδιαίτερα σε επίθεση-σερβίς αποσπάστηκε με 12-6 και 16-8.

Ο Κασαμπαλής, που αντικατέστησε στο 10-4 τον Στιβαχτή στην πάσα, πήγε στο σερβίς στο 17-9 και σημειώνοντας 3 άσους ξεκόλλησε από κει στο 24-9  για να προηγηθεί η Εθνική μας με 25-10, 1-0.

Το β’ σετ άρχισε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο.

Με τον Κασαμπαλή στο σερβίς η «γαλανόλευκη» πήρε προβάδισμα με 7-0 και παρά  τις αλλαγές των Ράπτη, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου και Μήλη αντί των Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη και Ζουπάνι αντίστοιχα, σε πολύ υψηλό τέμπο, ζευγάρωσε μετά το 14-3 με συνοπτικές διαδικασίες, 25- 10 τα κερδισμένα της σετ.

Με το νεοεισελθόντα Κωτσάκη αντί του Χ. Ανδρεόπουλου να δίνει προβάδισμα 6-0, η Εθνική μας με πασαδόρο Στιβαχτή και λίμπερο Ζήση, ξεκίνησε δυνατά  και το γ’ σετ.

Η Γεωργία από δικά μας λάθη μείωσε προς στιγμήν 13-8, αλλά και πάλι με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματικές επιθέσεις των διεθνών μας, η διαφορά ανέβηκε δια χειρός Μήλη στο 21-13.

Τελικά, η Εθνική μας με επίθεση του Κωτσάκη πανηγύρισε τελικά σε λιγότερο από μία ώρα με 25-16 το 3-0 σετ, την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα μέχρι στιγμής ματς των προκριματικών, που την διατηρούν στην πρώτη και αήττητη στην κορυφή του 6ου ομίλου.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Τσχολάρια 2 (2/9 επ., 25% υπ. – 13% άριστες), Τσατσούα Ντ. 3 (2/13 επ., 1 άσσος, 43% υπ.-05% άριστες), Χβιστάνι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Τσατσούα Οτ., Ζακαΐντζε 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ), Νουτσουμπίντζε 3 (3/6 επ.) / Χεϊραμπάντι (λ, 76% υπ. – 24% άριστες), Τεβντοράντζε 1 (1/5 επ.), Γκορντάντζε 2, Μελάντζε.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζουπάνι 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 4 (4/4 επ.), Κουμεντάκης 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 100% υπ. – 83% άριστες), Βουλκίδης 2 (2/4 επ.), Πρωτοψάλτης 3 (3/6 επ.),  / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Ζήσης (λ, 80% υπ.-80% άριστες), Κωτσάκης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 10% υπ.-33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 9 (8/8 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 7 (6 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (1/1 επ.), Ράπτης 6 (6/9 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Μήλης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ).