Η εθνική εφήβων ηττήθηκε από τη Σλοβενία, περιπλέκοντας την υπόθεση της πρόκρισης

Η εθνική εφήβων, παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια που κατέβαλε, υπέστη ήττα από τη Σλοβενία με 3-0 σετ κατά την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου του EuroVolley Κ20 που διεξάγεται στην Άρτα. Με αυτήν την ήττα, η «γαλανόλευκη» υποχώρησε στο 2-2 στον όμιλο, περιορίζοντας πλέον τα περιθώρια για τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Επόμενη πρόκληση για τους Έλληνες διεθνείς είναι η Βουλγαρία, η οποία σήμερα (30/8) γνώρισε την πρώτη της ήττα από την Ιταλία με 3-1 σετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και εναλλαγές συναισθημάτων. Η Σλοβενία με άσσο του Κρίζιτς πέρασε μπροστά με 5-3 και λίγο αργότερα αύξησε τη διαφορά στους τρεις πόντους (10-7). Η αντεπίθεση της Ελλάδας δεν άργησε να έρθει, με επίθεση του Νίκου Μπόνια και άσσο του Αλέξανδρου Νανόπουλου, μειώνοντας σε 14-13. Ωστόσο, οι Σλοβένοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (21-16) χάρη στα σερβίς του Γιάκομπ Σπες. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Κώστα Λιώση δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με το σκορ στο 24-21, η Σλοβενία έχασε το σερβίς. Ο Βαγγέλης Ρούσος στην κόντρα επίθεση μείωσε στον πόντο (24-23) και μετά το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων, η Ελλάδα έκανε μπλοκ, όμως η μπάλα έπεσε λίγο έξω, καταλήγοντας στο 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν ουσιαστικά μία επανάληψη του πρώτου, με την Σλοβενία να έχει τον έλεγχο και την Ελλάδα να ακολουθεί. Ακόμα και όταν οι Έλληνες διεθνείς μείωναν το σκορ, οι Σλοβένοι έβρισκαν τις λύσεις, γεγονός που οδήγησε στο 0-2 σετ.

Η αρχή του τρίτου σετ ήταν θετική για την Εθνική μας, καθώς προηγήθηκε με 8-6 μετά από άσσο του Νανόπουλου, με τον Μούχλια να διευρύνει τη διαφορά στο 10-8. Ωστόσο, οι Σλοβένοι αντεπίτευσαν με σερί 0-4 και πέρασαν μπροστά με 10-12, διατηρώντας μια σημαντική διαφορά μέχρι το τέλος για το τελικό 17-25.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 20 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη των αντιπάλων, ενώ οι πόντοι της Σλοβενίας προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη των αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 17-25) σε 74′

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Λιώσης): Ρούσος 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Σταυρόπουλος, Νανόπουλος 9 (4/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 14% άριστες), Μπόνιας 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σταθέλος 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μούχλιας 3 (3/24 επ.) / Πηλίτσης (λ, 43% υπ. – 21% άριστες), Σουσουρίδης 1 (1 μπλοκ), Κοντοστάθης, Τζάρας.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ίζτοκ Κσέλα): Σπες 7 (7/24 επ., 59% υπ. – 24% άριστες), Σουχάντολνικ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μάροβτ 23 (16/33 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Νάντιτς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέστνικ 12 (11/23 επ., 1 άσσος), Κρίζιτς 8 (5/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Καράντζα (λ, 50% υπ. – 29% άριστες), Ζάλοκαρ (λ), Λέγκεν, Πούργκαρ.