Η Εθνική Εφήβων Υπέστη Ήττα στην Πρώτη Αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ από τη Γαλλία

Η εθνική εφήβων υπέστη ήττα στο πρώτο της παιχνίδι στο Ευρωμπάσκετ U18 που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας. Κατατάχθηκε από τη Γαλλία με 69-66 και αύριο (28/7, 16.00) θα αντιμετωπίσει τη Σουηδία.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε ως εξής: 20-16, 34-41, 50-58, 66-69

Η Ελλάδα προηγήθηκε με ελάχιστη διαφορά στα πρώτα λεπτά (5-4 στο 1’40’’, 7-6 στο 3’10’’) με τους «τρικολόρ» να ανταποκρίνονται γρήγορα και να φτάνουν στο 9-13 (5’30’’). Η πίεση από την πρώτη πάσα δημιούργησε προβλήματα στην ελληνική ομάδα, την οδήγησε σε λάθη (σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου), αλλά η ομάδα βρήκε λύσεις με παίκτες που εισήλθαν από τον πάγκο. Ένα 11-0 διαμόρφωσε το 20-13 (9’) με τους Λιοτόπουλο, Αλεξάκη, Πατρίκη να δρουν στην επίθεση και την Ελλάδα να δείχνει αποφασισμένη.

Παγώνης και Αβδάλας με ένα δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο μισό του αγώνα, αύξησαν τη διαφορά σε +9 (25-16, 11’30’’), αλλά η απόκριση της ομάδας δεν ήταν αντίστοιχη, με τη Γαλλία να κάνει ένα εξαιρετικό σερί, να αναπτύσσει το παιχνίδι της και να φτάσει στο 28-36 (17’25’’). Λιοτόπουλος και Βλάσσης μείωσαν την διαφορά (34-36, 18’25’’) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το σκορ 34-41.

Οι Γάλλοι, με τον Σισοκό, διαμόρφωσαν +12 (43-55, 26’50’’). Ο Λιοτόπουλος μείωσε και ο Αβδάλας πήρε το προβάδισμα με συνεχόμενα καλάθια φτάνοντας στο 50-55 (28’20’’), ωστόσο, οι Γάλλοι έδειξαν πως είχαν τις απαντήσεις, ανανέωσαν τις επιθέσεις τους, προκάλεσαν λάθη στην Ελλάδα και αυξήσαν τη διαφορά τους σε διψήφια απόσταση (50-60).

Παγώνης και Σπάρταλης κατάφεραν να φέρουν την Ελλάδα πιο κοντά στο σκορ (56-62, 35′) με το γκολ φάουλ του Λιοτόπουλο να φέρνει το 61-66 (36’30”). Η τάπα του Αμπόσι οδήγησε στο 63-67 (37’50”) με τον Ροζακέα να ανταποκρίνεται (63-69, 38’10”). Ο Ροζακέας ευστόχησε σε βολές και ο Αμπόσι ακολούθησε για το 66-69 (39’10”), το οποίο και καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Το τελικό σκορ: 20-16, 34-41, 50-58, 66-69

ΕΛΛΑΔΑ (Νικολαϊδης): Βλάσσης 3 (1), Ροζακέας 8 (1), Σπάρταλης 2, Αμπόσι 4, Αβδάλας 14 (2), Κομνιανίδης, Πατρίκης 4, Αλεξάκης 4 (1), Λιοτόπουλος 16 (3), Χαντζής, Παγώνης 11 (1)