Η εθνική στα 4Χ100 έκανε πανελλήνιο ρεκόρ

Η εθνική ομάδα, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου που ολοκληρώνεται σήμερα στο Ναϊρόμπι κατέκτησε την έκτη θέση στον τελικό των 4Χ100 μέτρων με νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Οι Κώστας Μίλιος, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Γρανιτσιώτης και Νίκος Παναγιωτόπουλος κάλυψαν την απόσταση σε 40.07 και βελτίωσαν το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας, το οποίο είχαν σημειώσει στον χθεσινό ημιτελικό του αγωνίσματος με 40.13.

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε η τετράδα της Νότιας Αφρικής με 38.51, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ κάτω των 20 ετών, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν οι ομάδες της Τζαμάικα (38.61) και της Πολωνίας (38.90).

Στο μεταξύ, την δέκατη θέση στον τελικό της δισκοβολίας κατέλαβε ο Δημήτρης Παυλίδης.

Ο 18χρονος αθλητής σημείωσε επίδοση 52,83 μέτρα στην δεύτερη βολή του (σ.σ. η πρώτη και η τρίτη ήταν άκυρες) και ολοκλήρωσε εκεί την προσπάθειά του στο αγώνισμα, την ώρα που οι οκτώ αθλητές με τις καλύτερες επιδόσεις επιχείρησαν ακόμη τρεις βολές στον τελικό.

Το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία κατέκτησε ο Λιθουανός Μίκολας Αλέκνα, ο οποίος είναι γιός του δις «χρυσού» Ολυμπιονίκη, Βιργκίλιους Αλέκνα, με καλύτερη βολή στα 69,81 μέτρα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ αγώνων.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Τζαμαϊκανός Ράλφορντ Μάλινς με επίδοση 66,68 μέτρα, ενώ το χάλκινο κατέληξε στον Λευκορώσο Ραμάν Χαρτάνοβιτς (62,19 μέτρα), με τους δύο αθλητές να σημειώνουν ατομικό ρεκόρ.