Η Φιορεντίνα ισοφάρισε στην εκπνοή και διατήρησε τη διεκδίκηση των βαθμών στη Serie A

Η Φιορεντίνα αύξησε την απόδοσή της στην επανάληψη και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει, κερδίζοντας την τρίτη φετινή ισοπαλία της στη Serie A, σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Το σφύριγμα της λήξης στο «Αρτέμιο Φράνκι» βρήκε τους «βιόλα» στο 2-2 με τη Μόντσα, η οποία συνεχίζει να αναζητεί την πρώτη της νίκη.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν γρήγορα σε δύσκολη θέση, καθώς στο 32΄ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2, μετά τα γκολ των Τζούριτς (18΄) και Μαλντίνι (32΄), με τον τελευταίο να σκοράρει από ασίστ του Γιώργου Κυριακόπουλου, ο οποίος αγωνίστηκε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, ο Κιν στο 45΄ μπόρεσε να μειώσει σε 1-2, δίνοντας ελπίδες στη Φιορεντίνα ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «βιόλα» παρουσίασαν ανώτερη εικόνα στην επανάληψη, αλλά χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο σημείωσε ο Γκόζενς.

Από την άλλη, η Βερόνα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της και το πρώτο της «διπλό» στην έδρα της Τζένοα, όπου επικράτησε με 2-0. Ο Τσατσούα στο 55΄ και ο Τένγκστεντ στο 64΄ με εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής στη Serie A έχουν ως εξής:

(4΄ αυτ. Τζιμσίτι, 10΄ Μπαρέλα, 47΄ & 56΄ Τουράμ)

(62΄ Καστεγιάνος, 66΄ Ντιά – 8΄ Πάβλοβιτς, 72΄ Λεάο)