Η Φλαμένγκο κατέκτησε για πρώτη φορά το Recopa

Ο μέσος Τζέρσον σκόραρε δύο φορές για την Φλαμέγνκο, οδηγώντας την ομάδα της Βραζιλίας στην νίκη με 3-0 επί της Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε και στην κατάκτηση του Recopa της Νότιας Αμερικής.

Ο τελικός, που ονομάζεται συχνά Supercup, γίνεται μεταξύ της ομάδας που κατέκτησε το Copa Libertadores (Φλαμένγκο) και εκείνης που πήρε το Copa Sudamericana (Ιντεπεντιέντε).

Η συνολική νίκη με 5-2 της Φλαμένγκο, έφτασε αθροίζοντας την ισοπαλία 2-2 στον Ισημερινό την περασμένη εβδομάδα και της έδωσε τον τίτλο για πρώτη φορά στην Ιστορία της.

Ο επιθετικός Γκαμπριέλ Μπαρμπόζα έβαλε την Φλαμένγκο μπροστά στο σκορ μετά από 20 λεπτά, αλλά οι Βραζιλιάνοι έμειναν με δέκα παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Γουίλιαν Αράο στο 23ο λεπτό.

Παρά το γεγονός ότι η Φλαμένγκο έπαιζε με παίκτη λιγότερο, διπλασίασαν το προβάδισμά τους, 17 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζέρσον.