Η Γαλλία απέφυγε το… έμφραγμα

Η Ιαπωνία πλησίασε στην μεγαλύτερη έκπληξη του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ στη Λιλ, αλλά ο Στρατζέλ με ένα τετράποντο έσωσε τη Γαλλία από το… έμφραγμα, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (84-84κ.α.), η οποία κατέληξε σε μονόλογο των «τρικολόρ». Η ομάδα του Βενσάν Κολέ αντεπεξήλθε και επικράτησε της Ιαπωνίας με 94-90, καταγράφοντας το «δύο στα δύο» στον 2ο όμιλο και εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Αντίθετα, οι ηττημένοι έφτασαν τις δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Με έναν εντυπωσιακό βαθμολογικό ρυθμό από την γραμμή των 6,75 (16/37 τρίποντα) και εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο, οι Ιάπωνες έλεγξαν την κατάσταση και στο 39΄ πήραν προβάδισμα με +3 (80-77). Ο Φουρνιέ αντέτεινε άμεσα με τρίποντη βόμβα, αλλά ο Καβαμούρα διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (4/4 βολές), φτάνοντας το 84-80 στα 16΄΄ πριν τη λήξη. Τότε ο Στρατζέλ, με τρίποντο και φάουλ, ισοφάρισε στα 10΄΄ σε 84-84. Ο Καβαμούρα επιχείρησε να ολοκληρώσει την έκπληξη στην εκπνοή, αλλά αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η Γαλλία σοβαρεύτηκε και, χωρίς αμφισβήτηση, τερμάτισε πρώτη. Τώρα ελπίζει σε νίκη της Γερμανίας επί της Βραζιλίας απόψε, προκειμένου να προκριθεί στην επόμενη φάση από σήμερα.

Ο αστέρας των Σαν Αντόνιο Σπερς, Βικτόρ Γουεμπανιαμά, ηγήθηκε της επίθεσης των «μπλε» με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο «ήρωας» του αγώνα Μάθιου Στρατζέλ ακολούθησε με 17 πόντους. Από την Ιαπωνία ξεχώρισε ο Γιούκι Καβαμούρα με 29 πόντους και 6 τρίποντα, καθώς και ο ΝΒΑερ Ρούι Χασιμούρα με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 44-49, 64-69, 84-84κ.α., 90-94 παρ.