Η Γαλλία προκρίνεται στα ημιτελικά, αποκλείοντας τον αήττητο Καναδά

Η δυναμική της αρχή και η ψυχραιμία που επέδειξε όταν ο Καναδάς προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, χάρισαν στη «φιλοξενούσα» χώρα των Αγώνων του Παρισιού, Γαλλία, την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ. Εκεί θα αντιμετωπίσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία. Οι «ασημένιοι» του Τόκιο 2021 νίκησαν με 82-73 τον Καναδά και διεύρυναν το βήμα προς τα μετάλλια, αποκλείοντας τους μέχρι πρότινος αήττητους Βορειοαμερικανούς!

Με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε οδήγησε την επιθετική προσπάθεια των «τρικολόρ», ενώ αξιοσημείωτη συμβολή είχε και ο Αϊζάια Κορντινιέ με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα. Από την πλευρά του Καναδά, ο αστέρας της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, Σάι Γκίλτζιους-Αλέξάντερ, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, σκοράροντας 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 45-29, 61-50, 82-73

Με «βροχή» τρίποντων και περιορίζοντας τους Καναδούς στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι ενέδειξαν άμεσα τις προθέσεις τους. Στη δεύτερη περίοδο βρέθηκαν στο +13 (23-10 στο 10΄). Με την κυριαρχία των Γιαμπουσέλε και Λεσόρ στη ρακέτα, οι «τρικολόρ» όχι μόνο δεν απειλήθηκαν αλλά αύξησαν τη διαφορά στο +19, κλείνοντας το ημίχρονο με +16 (45-29).

Στην τρίτη περίοδο, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ανέπτυξε ρυθμό στην επίθεση και ο Καναδάς μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (54-46 στο 27΄). Ωστόσο, οι Γάλλοι διατήρησαν την ψυχραιμία και με την άμυνά τους ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (61-50 στο 30΄). Η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντεθ προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση στον επίλογο του αγώνα, αλλά η παραγωγικότητα των «οικοδεσποτών» παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, αποκλείοντας την ανατροπή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μπερμούντεζ, Σάλινς

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Ντιλικινά 5, Μπατούμ, Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 22 (2), Κορντινιέ 20 (4), Φουρνιέ 15 (3), Ντε Κολό, Λεσόρ 13, Γκομπέρ, Γουεμπανιαμά 7, Στραζέλ, Κουλιμπαλί.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζόρντι Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (1), Αλεξάντερ-Γουόκερ 2, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 27 (1), Έτζιμ, Μάρεϊ 7 (1), Πάουελ 4, Λάιλς 2, Μπάρετ 16 (2), Ολίνικ, Νέμπχαρντ, Μπρουκς 2, Μπιρτς 5.