Η Γαλλία προκρίνεται στον τελικό με ανατροπή (3-1) στην παράταση

Με πρωταγωνιστή τον επιθετικό της Κρίσταλ Πάλας, Ζαν-Φιλίπ Ματετά, η Γαλλία πραγματοποίησε ανατροπή στον δεύτερο ημιτελικό με την Αίγυπτο, νικώντας με 3-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των Αγώνων του Παρισιού, όπου την Παρασκευή (9/8) θα αντιμετωπίσει στο «Παρκ ντε Πρενς» την Ισπανία.

Αφού το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0), οι «Φαραώ» άνοιξαν το σκορ με τον Μαχμούντ Σαμπέρ στο 62’. Η Γαλλία, αν και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ισοφάρισε στο 83’ με τον Ματετά και στην παράταση (99’) πήρε το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη. Ο Μικαέλ Ολισέ έβαλε την τελική «πινελιά» στη νίκη των «μπλε» στο 108’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 3-1.

Η ηττημένη Αίγυπτος, στην οποία αγωνίστηκε στην παράταση ο Μπιλάλ Μαζχάρ, ο οποίος αποδεσμεύτηκε πρόσφατα από τον Παναθηναϊκό Β’, θα αναμετρηθεί με το Μαρόκο για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (8/8) στη Ναντ.