Η Γερμανία 76-63 τη Γαλλία

Ο Ντίρκ Νοβίτσκι πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση κόντρα στην Γαλλία και η Γερμανία επικράτησε με 76-63 και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Ο αγώνας

Το ματς στο ξεκίνημα ήταν αρκετά «φτωχό» όσον αφορά το σκοράρισμα με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την Γερμανία στο +4 (17-13). Με τρίποντο του Λο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι οικοδεσπότες πήγαν στο +7 (13-20), με τη Γαλλία να βγάζει αντίδραση μέσα από την άμυνα και να μειώνει (22-18).

Η Γερμανία στην συνέχεια είχα τα ηνία του ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τα «πάντσερ» μπροστά με +7 (38-31). Με μπροστάρη τον Γιαμπουσέλι η Γαλλία έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (38-39) στο 23′, ωστόσο οι Γερμανοί πάτησαν… γκάζι φτάνοντας την διαφορά στο +14 (57-43) στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ έναντι των Γάλλων, φτάνοντας στη νίκη με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76