Η Γιουβέντους αναρριχήθηκε στην κορυφή με αυτογκόλ του Γίλα

Η Γιουβέντους έπαιξε με κυριαρχία απέναντι στη Λάτσιο, ιδίως μετά το 24ο λεπτό, όταν απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την απευθείας αποβολή του Ρομανιόλι. Παρά τις πολλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι του Βλάχοβιτς στο 57′, οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη με 1-0, χάρη σε ένα αυτογκόλ.

Μία και μόνο φορά νικήθηκε ο εξαιρετικός Προβεντέλ στο ματς, όταν στο 85ο λεπτό ο στόπερ των «λατσιάλι» Μάριο Γίλα, σε κακό υπολογισμό στη σέντρα του Καμπάλ, έστειλε άθελά του την μπάλα στο βάθος της εστίας και έδωσε την ευκαιρία στη Γιουβέντους να πάρει το «τρίποντο» που την έφερε στην κορυφή της Serie A, ισόβαθμη με τη Νάπολι στους 16 βαθμούς, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο.

Νωρίτερα, η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων, επικρατώντας πολύ δύσκολα της εξαιρετικής Ουντινέζε με 1-0 στο Μιλάνο, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για περισσότερο από μία ώρα λόγω της αποβολής του Ρέιντερς στο 29′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Οι Μιλανέζοι είχαν προηγηθεί στο σκορ με το γκολ του Τσουκουέζε στο 13′, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος. Η Ουντινέζε σκόραρε δύο φορές, όμως και οι δύο γκολ ακυρώθηκαν με υποδείξεις του VAR για οφσάιντ, προκαλώντας παράπονα από τους «φριουλάνι» σχετικά με τη διαιτησία.