Η Γιουβέντους κυριαρχεί στη Βερόνα με τρία γκολ και πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς

Με δύο γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς και ένα του Σαβόνα, η Γιουβέντους πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βερόνα με 3-0, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Τορίνο σημείωσε το δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» της, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής με διαφορά δύο βαθμών από τις ομάδες που ισοβαθμούν στη 2η θέση. Ο Βλάχοβιτς άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, ο Σαβόνα διπλασίασε τα τέρματα των «μπιανκονέρι» στο 39΄, ενώ ο Βλάχοβιτς ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 53΄. Η Βερόνα, παρά την ήττα, παρέμεινε με τρεις βαθμούς από την εντός έδρας νίκη της επί της Νάπολι στην πρεμιέρα, με τον Γρηγόρη Κάστανο στην αποστολή, ο οποίος δεν αγωνίστηκε.

Στο Unipol Domus, η Κόμο εξασφάλισε τον πρώτο της βαθμό, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κάλιαρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρομπέρτο Πίκολι στο 44΄, όμως στο β΄ μέρος, συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, ο Πάτρικ Κουτρόνε ισοφάρισε. Παρά τις προσπαθειές και των δύο ομάδων, δεν καταγράφηκαν περισσότερα τέρματα. Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός της Κάλιαρι Παντελής Χατζηδιάκος, αν και στην αποστολή, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία και μάλιστα εντός έδρας για την Κάλιαρι, μετά το 0-0 με τη Ρόμα στην πρεμιέρα. Η Κόμο, που είχε δύσκολη πρεμιέρα στην έδρα της Γιουβέντους (3-0), είναι ικανοποιημένη με τον πρώτο της βαθμό.