Η Ισπανία επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο και πέτυχε τη δεύτερη νίκη

Η Ισπανία συνεχίζει με επιτυχία στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ γυναικών, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στον 1ο όμιλο, ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα με το Πουέρτο Ρίκο, ο οποίος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-62 υπέρ της ‘Φούρια Ρόχα’. Όπως συνέβη και στην πρεμιέρα, οι Ισπανίδες αντιμετώπισαν δυσκολίες, αλλά οι παίκτριες του Πουέρτο Ρίκο ήταν οι πιο απογοητευμένες, καθώς προσπάθησαν για ανατροπή, χωρίς τελικά να καταφέρουν να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη.

Η Ισπανία προηγήθηκε με 9-18 στο 10ο λεπτό και με 25-39 στο ημίχρονο. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε μόλις 5 πόντους (με επιμέρους σκορ 19-5 υπέρ του Πουέρτο Ρίκο), καταλήγοντας το 30ο λεπτό ισόπαλη 44-44. Το Πουέρτο Ρίκο είχε βρεθεί πίσω με 15 πόντους και κατάφερε να προηγηθεί με 57-53, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, η Μαριόνα Ορτίθ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 59-57 λίγο αργότερα και έδωσε προβάδισμα στην Ισπανία με το 60-61, 1:16” πριν τη λήξη. Στα 10” πριν το τέλος, η Μία Χόλινγκσεντ σκόραρε για το 62-61 του Πουέρτο Ρίκο. Μετά από άστοχο τρίποντο της Λεονόρ Ροντρίγκεθ στα 3”, η Λάουρα Γκιλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από την Ίντια Πάγκαν. Η Γκιλ ευστόχησε και στις δύο βολές, κατακτώντας τον τίτλο της ηρωίδας της Ισπανίας.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ της Ισπανίας με double double, σημειώνοντας 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Η Λεονόρ Ροντρίγκεθ πρόσθεσε 17 πόντους, ενώ από την πλευρά του Πουέρτο Ρίκο, η Αρέγια Χιράντες σημείωσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 25-39, 44-44, 62-63