Η Ισπανία επιστρέφει στον τελικό, νίκησε την Ολλανδία στα πέναλτι

Μετά από έναν εκπληκτικό ημιτελικό, η Ισπανία απέκτησε την νίκη απέναντι στην Ολλανδία με 19-18 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 14-14), εξασφαλίζοντας -για τρίτη φορά στις τελευταίες τέσσερις διοργανώσεις- την πρόκριση στον τελικό του γυναικείου τουρνουά υδατοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι «οράνιε» του Ευάγγελου Δουδέση κατάφεραν να ανταγωνιστούν, επιστρέφοντας από το -5 του ημιχρόνου και μεταφέροντας τον αγώνα στη δική τους πλευρά στην τελευταία περίοδο, αλλά «λύγισαν» στη διαδικασία των πέναλτι, περιοριζόμενοι στη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Η επιδεικτική κυριαρχία της ισπανικής ομάδας στην πρώτη περίοδο την τοποθέτησε μπροστά με το εντυπωσιακό 6-1, μια διαφορά που διατηρήθηκε ως το ημίχρονο (10-5), με την επίθεση της «ρόχα» να επιδεικνύει εξαιρετική αποτελεσματικότητα. Ωστόσο, στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Ολλανδές αντέφεραν και, με τέσσερα αναπάντητα γκολ σε διάστημα λιγότερο από τεσσάρω λεπτά, έκαναν τον ημιτελικό αμφίρροπο. Η Τεν Μπρουκ πέτυχε ένα εξαιρετικά εκτελεσμένο γκολ σώζοντας την κατάσταση με ισοφάριση 11-11 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, επαναφέροντας την κατάσταση σε νέα βάση. Οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες επισημάνθηκαν δύο φορές μπροστά στο τελευταίο οκτάλεπτο, αλλά η Ισπανία αντέτεινε άμεσα και τις δύο φορές. Στα 30 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, η Μάικα Γκαρσία, μετά από καλή αξιοποίηση, έβαλε εκ νέου μπροστά την φιναλίστ του Τόκιο, αλλά έπειτα από το τάιμ-άουτ του Δουδέση, η Ολλανδία σκόραρε με την Σλίκινγκ ύστερα από επίθεση επτά εναντίον έξι και ισοφάρισε σε 14-14.

Η παίκτρια που πέτυχε την ισοφάριση στο τέλος του κανονικού αγώνα, αποδείχθηκε καθοριστική στην διαδικασία των πέναλτι. Μέσα από οκτώ εύστοχες εκτελέσεις (τέσσερις για κάθε ομάδα), η Μπριγκίτε Σλίκινγκ «νικήθηκε» από την Μαρτίνα Τερέ, με την Μάικα Γκαρσία να «υπογράφει» την πρόκριση της Ισπανίας στον τελικό.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη τη γηπεδούχο Ολλανδία): 1-6, 4-4, 6-1, 3-3

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φαν ντε Κράατς 5, Λ. Ρόγκε 3, Σέβενιχ 2, Γιάουστρα 2, Τεν Μπρουκ 2, Σλίκινγκ, Φαν ντερ Σλουτ, Κόινινγκ, Μπ. Ρόγκε

ΙΣΠΑΝΙΑ: Φόρκα 6, Ρουίθ 5, Ορτίθ 2, Γκαρσία 2, Λέιτον 2, Εσπάρ, Κρέσπι