Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ακολουθώντας την επιτυχία του Euro

Σε έναν άκρως συναρπαστικό τελικό που διεξήχθη στο «Παρκ ντε Πρενς», η Ισπανία νίκησε 5-3 στην παράταση τη Γαλλία και αναδείχθηκε Χρυσή Ολυμπιονίκης στο ποδόσφαιρο ανδρών.

Ως αποτέλεσμα, η «Λα Ρόχα» κατάφερε να κατακτήσει ένα χρυσό μετάλλιο που αναζητούσε εδώ και 32 χρόνια, με το μοναδικό προηγούμενο χρυσό να έχει επιτευχθεί το 1992 στους «δικούς της» Αγώνες στη Βαρκελόνη.

Στην προηγούμενη αυτή επιτυχία αναγνωρίστηκαν σπουδαίοι παίκτες, όπως ο Πεπ Γκουαρντιόλα και ο Λουϊς Ενρίκε. Στο Παρίσι το 2024, το αστέρι του Φερμίν Λόπεθ, του 21χρονου επιθετικού της Μπαρτσελόνα, έλαμψε, καθώς πέτυχε δύο τέρματα στον τελικό (18΄, 25΄), ενώ και ο Άλεξ Μπαένα σημείωσε το 3-1 με ένα υπέροχο φάουλ στο 28΄.

Η Ισπανία πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα 10 λεπτών, ωστόσο οι Γάλλοι, υπό την καθοδήγηση του Τιερί Ανρί, δεν πτοήθηκαν, αφού προηγήθηκαν νωρίς στο 6΄ με τον Ένζο Μιγιό. Μείωσαν σε 3-2 με τον Μαγκνές Ακλιούς στο 79΄ και ισοφάρισαν με πέναλτι του Ματετά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα γκολ που σφράγισαν την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου για την Ισπανία σημείωσε ο Σέρχιο Καμέγιο στο 100΄ και στο 120+1΄.

Ο Λόπεθ ολοκλήρωσε το Ολυμπιακό τουρνουά με έξι γκολ, πέντε εκ των οποίων κατά τη διάρκεια των νοκ-άουτ αγώνων: δύο στον προημιτελικό, ένα στον ημιτελικό και δύο στον τελικό! Ήταν αναμφισβήτητα ο MVP της διοργάνωσης, αν και δεν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, καθώς τον προσπέρασε ο Μαροκινός Σουφιάν Ραχίμι με 8 τέρματα.