Η Ιταλία στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ

Η Ιταλία είναι η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ Ανδρών στους Αγώνες του Παρισιού, ακολουθώντας την Πολωνία.

Στο κορυφαίο παιχνίδι της διοργάνωσης μέχρι σήμερα, η Σκουάντρα Ατζούρα απέδειξε την ανθεκτικότητά της, κερδίζοντας σε ένα θρίλερ την ανερχόμενη Ιαπωνία στο τάι μπρέικ.

Οι Ιάπωνες προηγήθηκαν με 2-0 (25-20, 25-23) και είχαν τρία match ball για να ολοκληρώσουν το παιχνίδι με 3-0, προκαλώντας μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων ετών. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους (επίθεση του Ρούσο, η έξω επίθεση του Ισικάβα, άσος του Τζιανέλι).

Ακολούθως, ο Μικελέτο σημείωσε το 25-24, ο Ισικάβα ισοφάρισε με μπλοκ άουτ, αλλά με δύο συνεχόμενες επιθέσεις και ισάριθμα μπλοκ άουτ από τον Λάβια σε Νισίντα και Γιαμαούκι, η Ιταλία μείωσε σε 2-1 κερδίζοντας το σετ με 27-25.

Η ομάδα του Φερντινάντο Ντε Τζόρτζι ανέβασε την απόδοσή της, ελαχιστοποίησε τα λάθη και πίεσε την ομάδα του Φιλίπ Μπλέιν, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με νίκη στο τέταρτο σετ 26-24.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, με τους Ιάπωνες να προηγούνται καθ’ όλη τη διάρκεια (7-5, 8-6, 10-9). Οι Ατζούρι προηγήθηκαν με 11-10 με επίθεση του Μικελέτο, και το παιχνίδι συνεχίστηκε πόντο-πόντο. Στο 14-13 ο Ισικάβα έσβησε το πρώτο match ball, δίνοντας στη συνέχεια προβάδισμα στην ομάδα του με 15-14.

Ο Ονοντέρα έχασε το σερβίς (15-15), ο Ρούσο με μπλοκ σημείωσε το 16-15 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με επίθεση του ίδιου (17-15). Στον ημιτελικό, οι Ιταλοί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Γερμανία-Γαλλία σε ένα σπουδαίο ευρωπαϊκό ντέρμπι.