Η Καλλιθέα παραμένει χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η εναρκτήρια αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα, αφού ο Βόλος και η Καλλιθέα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο των γηπεδούχων.

Οι νεοφώτιστοι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν την πέμπτη ισοπαλία σε έξι αγώνες, διατηρώντας τη διαφορά του ενός βαθμού από το σημερινό αντίπαλό τους. Η μοναδική τους ήττα μέχρι τώρα προήλθε από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Η γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά με την πάροδο του χρόνου η αθηναϊκή ομάδα βρήκε τα πατήματά της και στο 23ο λεπτό προηγήθηκε με ένα εκπληκτικό γκολ του Τζιάνι. Ακόμα καλύτερο ήταν το τέρμα της ισοφάρισης των Θεσσαλών, καθώς στο 37΄ ο Μεντιέτα βρήκε ελεύθερο χώρο εκτός περιοχής και με απίθανο σουτ σημείωσε το τρίτο του γκολ για φέτος, μη αφήνοντας περιθώριο στον Μπαραγάν.

Ο Βόλος ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία σε φάση διαρκείας. Στο 52΄ ο Κόζστα δεν μπόρεσε σχεδόν εξ επαφής να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αφήνοντας τους πάντες να αναρωτιούνται πώς χάθηκε αυτό το γκολ. Στο 75΄ ο Μπαραγάν έκανε νέα μεγάλη απόκρουση, σε κεφαλιά του Κόντε.

Ο ανίκητος τερματοφύλακας της Καλλιθέας επενέβη σωτήρια και στο επόμενο λεπτό σε σουτ του Κόμπα, και το επιθετικό κρεσέντο του Βόλου έλαβε τέλος. Στο 90΄+4, η Καλλιθέα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το «διπλό», όταν ο Μουτίνιο βγήκε απέναντι από τον Κόβατς και πλάσαρε άουτ στο τετ α τετ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Κατοίκος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μίλετιτς, Μεντιέτα – Μανθάτης

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Μίλετιτς, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερνάντου, Ασεχνούν (89΄ Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Άλτμαν (60΄ Κόμπα), Κόζστα (72΄ Κόντε).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγάν, Μανθάτης (59΄ Σοΐρι), Μότοκ, Ισιμάτ Μιρέν, Τσιβελεκίδης, Χάνουσεκ, Μερκάτι (59΄ Μουτίνιο), Ντιμπά, Τζιάνι (59΄ Ματίγια), Ντεμέτριους (77΄ Βαλμπουενά), Ουλντρίκις (89΄ Βασιλόγιαννης).