Η Κηφισιά προχωρά στις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδος

Η Κηφισιά προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδος 2024-25, αποκλείοντας τη Λαμία από την οποία τη χωρίζει μια κατηγορία, μετά τη νίκη της με 1-0 στο Ζηρίνειο.

Η αθηναϊκή ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Βρήκε το γκολ στο 81ο λεπτό από τα 11 βήματα, με τον Μάναλη. Το πέναλτι κέρδισε ο Τετέη στο 80΄ μετά από σπρώξιμο του Αθανασακόπουλου στη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, πίεσαν για την ισοφάριση αλλά δεν την πέτυχαν.

Μάλιστα, η Λαμία τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Ρατόν, για μαρκάρισμα στον Τετέη εκτός περιοχής.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Σεμπαστιάν Λέτο): Ξενόπουλος, Σίλα (90΄+3 Ρότσα), Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σμπώκος (64΄ Σιμόν), Παυλάκης (64΄ Τετέη), Εμπό, Κυριόπουλος (64΄ Σολόα), Παντελίδης (81΄ Μίλερ), Μάναλης.

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Ρατόν, Σαραμαντάς, Αντράντε, Γκοτζαμανίδης (85΄ Τσιάκας), Φουρτάδο, Σάντμπεργκ (45΄ Ραντόνια), Μπίκοφ (61΄ Νούνιες), Ενρίκεθ, Δοϊρανλής (61΄ Αθανασακόπουλος), Σιμόνι, Γιαννούτσος.