Η Λανς εκπλήρωσε την υποχρέωσή της, έτοιμη για Παναθηναϊκό

Τέσσερις ημέρες πριν από την πρώτη αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (στο γαλλικό έδαφος), η Λανς ξεκίνησε με νίκη στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1, επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Ανζέ.

Το γκολ του Γάλλου επιθετικού, Γουέσλι Σαΐντ, στο 28ο λεπτό, αποδείχθηκε ικανό για την ομάδα του Γουϊλ Στιλ, που, αν και δεν εντυπωσίασε, κατάφερε να αποσπάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τώρα εστιάζει στο πρώτο παιχνίδι των playoffs του Europa Conference League με το «τριφύλλι», προγραμματισμένο για το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης (22/8, 22:00) στο «Μπολάρ Ντελελί».

Η ενδεκάδα που χρησιμοποίησε ο 31χρονος Βέλγος προπονητής της Λανς περιλάμβανε τους Σαμπά, Μεδίνα, Ντάνσο, Γκράντιτ, Γιοάνερ Τσάβες (65′ Μασάδο), Μεντί (72′ Ντιουφ), Τόμασον, Αγκιλάρ, Φουλζινί (65′ Περέιρα ντα Κόστα), Σαΐντ (72′ Λαμπό Λασκαρί) και Σοτοκά (90′ Κουσάνοφ).

Στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις της ίδιας ώρας, κανένας νικητής δεν αναδείχθηκε. Μονπελιέ και Στρασμπούρ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ενώ η αναμέτρηση μεταξύ Τουλούζ και Ναντ έληξε χωρίς γκολ.

Η είσοδος του Λασό Κουλιμπαλί στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης Οσέρ-Νις αποδείχθηκε καθοριστική για τον νικητή του αγώνα της πρεμιέρας της Ligue 1.

Ο 21χρονος μέσος των γηπεδούχων πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Οσέρ με 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με το γκολ του Τσο στο 21′, όμως ο Ραβελοσόν ισοφάρισε στο 44′. Όταν όλα έδειχναν ότι θα λήξει ισόπαλη, ο Κουλιμπαλί επενέβη από τον πάγκο στο 90’+5, προσφέροντας την ιδανική εκκίνηση για την σεζόν 2024/2025 στη Ligue 1.