Η Λάτσιο επέστρεψε στις νίκες με δεύτερο τρίποντο

Ένα μήνα χωρίς νίκη είχε παραμείνει η Λάτσιο, μετά το 3-1 της πρεμιέρας επί της Βενέτσια. Απόψε, στο τελευταίο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Serie A, οι «λατσιάλι» εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους (Ολίμπικο) για δεύτερη φορά και επικράτησαν δύσκολα με 2-1 της Βερόνα, ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη σημερινή τους αντίπαλο.

Με δύο ασίστ του Ματία Τζακάνι στα πρώτα 20 λεπτά, οι Ντιά και Καστεγιάνος βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά την προσωρινή ισοφάριση των φιλοξενούμενων με τον Τένγκστεντ.

Η Πάρμα προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος της Ουντινέζε και φαινόταν να έχει ένα εύκολο βράδυ στο «Ενιο Ταρντίνι», ωστόσο, στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 73′ (αποβολή Κεϊτά), έφεραν τα πάνω κάτω με τον Τοβέν.

Η ομάδα του Κόστα Ρούνγιαϊτς επικράτησε τελικά με 3-2, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής με 10 βαθμούς, παραμένοντας αήττητη μέχρι τώρα (3-1-0).