Η Λάτσιο θριαμβεύει, μηδέν για Κάλιαρι και Ρόμα

Με έξι ισοπαλίες στις οκτώ αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το «κυρίως πιάτο» της πρεμιέρας στη Serie A, η «αυλαία» της οποίας θα πέσει το βράδυ της Δευτέρας (19/8).

Η Λάτσιο επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας της Βενέτσια με 3-1. Στη Σαρδηνία, η Ρόμα γνώρισε την πρώτη της απώλεια, με το 0-0 κόντρα στην γηπεδούχο Κάλιαρι.

Ο Μανδάς παρακολούθησε από τον πάγκο τους «Λατσιάλι» να αποτυγχάνουν να συναντήσουν δυσκολίες απέναντι στη Βενέτσια, η οποία πέτυχε δύο τέρματα, το δεύτερο εκ των οποίων, από τον Αλτάρε, ήταν αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Στο «Unipol Domus», η Κάλιαρι «κοίταξε στα μάτια» τη Ρόμα και άντεξε στην πίεση που ασκήθηκε, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, και το 0-0 που ήρθε είναι σίγουρα μία πηγή ικανοποίησης.

Η Μπολόνια δεν κατάφερε να συνεχίσει από το σημείο όπου είχε αφήσει την περασμένη σεζόν, ενώ η Βερόνα πραγματοποίησε μία σπουδαία έκπληξη επικρατώντας εντός έδρας της Νάπολι με 3-0.

Ο Ορσολίνι άνοιξε το σκορ για τους «ροσομπλού» πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να το πανηγυρίσουν για πολύ, αφού η Ουντινέζε ισοφάρισε 11 λεπτά αργότερα με τον Τζανέτι να εκμεταλλεύεται το χαμένο πέναλτι του Ταουβέν.

Στο «Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι», σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη έκπληξη στο νέο πρωτάθλημα, με τη Βερόνα να επικρατεί με σκορ 3-0 της Νάπολι, χάρη στο τέρμα του Ρότσα Λιβραμέντο αλλά και σε δύο ακόμη γκολ από τον Μοσκέρα στο τέλος, με την ομάδα του Νάπολι να γνωρίζει μία απροσδόκητη και βαριά ήττα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής της Serie A είναι οι εξής:

(20΄ Βολιάκο, Μεσίας πεν. 90+5΄ – 30΄ & 82΄ Τουράμ)

(89΄ Μοράτα, 90+6΄ Οκαφόρ – 30΄ αυτ. Τιαό, 68΄ Σαπάτα)