Η Λεγανές Κατακτά το Πρώτο της Τρίποντο στη LaLiga

Η Λεγανές αποδεικνύει στην αρχή της LaLiga ότι «ήρθε για να μείνει» στα υψηλά επίπεδα του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Οσασούνα (1-1), η ομάδα νίκησε απόψε με 2-1 τη Λας Πάλμας στο «Μουνισιπάλ ντε Μπουτάρκε», και με αυτό το πρώτο εφετινό της τρίποντο, έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον της στην κατηγορία.

Στο «Μεντιθορόθα», Αλαβές και Μπέτις ήρθαν ισόπαλες 0-0, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες στο 86ο λεπτό λόγω αποβολής του Σέντλαρ, ωστόσο οι Ανδαλουσιάνοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή.

Το γκολ του Βαλβέρδε στην αρχή του δεύτερου μέρους, ακολούθησαν τα γκολ των Μπραχίμ Ντίας και Εντρικ στο 88΄ και στις καθυστερήσεις (90’+6), δίνοντας έτσι στη Ρεάλ Μαδρίτης τη νίκη με 3-0 επί της Βαγιαδολίδ στο «Μπερναμπέου», και πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη LaLiga για την εφετινή σεζόν.

Οι «μερένχες», που προέρχονταν από την αποτυχία της πρεμιέρας (εκτός έδρας) με τη Μαγιόρκα, παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Τζουντ Μπέλιγχαμ και συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Βαγιαδολίδ. Εν τέλει, στο 50′, βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε ύστερα από πάσα του Ροντρίγο, ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Μαροκινός Ντίας (ο οποίος αντικατέστησε τον Γκιουλέρ) «κλείδωσε» το πρώτο τρίποντο στην προσπάθειά τους για back to back τίτλο στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος, Έντρικ, ο οποίος αντικατέστησε τον Μπαπέ στο 87′ και πανηγύρισε το «παρθενικό» του γκολ σε επίσημο ματς με τη «βασίλισσα».