Η Λειψία «πάτησε» ξανά σε θέσεις… Champions League

Η Λειψία ξεπέρασε εύκολα την προ εβδομάδας ήττα της απ’ την Μπάγερν Μονάχου (3-2), νίκησε με άνεση την Κολωνία με 3-1 στη “Red Bull Arena” -στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga- και «πάτησε» ξανά την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου (είναι ισόβαθμη με την Ουνιόν Βερολίνου, έχοντας βεβαίως έναν αγώνα περισσότερο).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Ενκουκού στο 25′ και «καθάρισαν» το τρίποντο με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (54′ Όλμο, 57′ Ανχελίνο).

Τα «κριάρια» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Λεμπέρλε.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λειψία-Κολωνία                        3-1
(25΄ Ενκουκού, 54΄ Όλμο, 57΄ Ανχελίνο – 90΄+1΄ Λεμπέρλε)