Η Λιλ και η Σλόβαν περνούν στην επόμενη φάση, αποκλεισμός για Σλάβια και Ερυθρό Αστέρα

Οι Λιλ, Σλόβαν Μπρατισλάβας και Ερυθρός Αστέρας είναι οι τρεις τελευταίες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση στις «36» της League Phase του Champions League. Νωρίτερα σήμερα (28/8), η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προκρίθηκε με νίκη επί της Καραμπάγκ, ενώ χθες (27/8) προκρίθηκαν οι Σπάρτα Πράγας, Σάλτσμπουργκ και Γιουνγκ Μπόις.

Το γκολ του 21χρονου Ελληνο-Νορβηγού μέσου Χρήστου Ζαφείρη στο 5ο λεπτό δεν ήταν αρκετό για να εξασφαλίσουν ο ίδιος και η Σλάβια Πράγας την πρόκριση στη League Phase του Champions League, καθώς η ομάδα τους ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από τη Λιλ. Οι Τσέχοι χρειάζονταν ένα ακόμη γκολ για να ελπίζουν, αλλά στην προσπάθειά τους να βρουν δίχτυα ξανά, ο δεξιός εξτρέμ της Λιλ, Εντόν Ζεγκρόβα, ισοφάρισε σε 1-1 στο 77ο λεπτό. Ο Σλοβάκος επιθετικός Ιβάν Σραντς διπλασίασε τα τέρματα της Σλάβια στο 84΄, αλλά το γκολ που δέχτηκαν τους κόστισε την πρόκριση. Στη συνέχεια, η νίκη της Λιλ με 2-0 στη Γαλλία στη πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση «σφράγισε» την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2.

Στην ίδια ημέρα που η Παρτιζάν αποχαιρέτησε την Ευρώπη μετά τον αποκλεισμό της από τη Γάνδη στα play offs του Conference League, ο Ερυθρός Αστέρας εντάχθηκε στο κλαμπ των «ισχυρών». Η ομάδα του Βελιγραδίου αντέτεινε στην Μπόντο Γκλιμτ, που είχε επιβληθεί με 2-1 στη Νορβηγία, με νίκη 2-0 στη Σερβία απόψε (28/8) και με συνολικό σκορ 3-2 εξασφάλισε την είσοδό της στη League Phase. Τα γκολ του Ερυθρού Αστέρα σημείωσαν οι Μπρούνο Ντουάρτε από το σημείο του πέναλτι στο 26ο λεπτό και ο Ούρος Σπάγιτς στο 59΄.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας, αφού υπήρξε κοντά στον αποκλεισμό, κατάφερε να αλλάξει την κακή της πορεία. Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2 από τη Μίντιλαντ στη Σλοβακία, ο Κροάτης επιθετικός Μάρκο Τόλιτς, που είχε σημειώσει το πρώτο γκολ της Σλόβαν, ισοφάρισε σε 2-2 στο 82΄, πριν ο Αρμένιος Τιγκράν Μπαρσεγκιάν διαμορφώσει το τελικό 3-2 στο 86΄ υπέρ της Σλόβαν, αποφεύγοντας την παράταση.

Νωρίτερα σήμερα (28/8), η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προκρίθηκε επίσης στη League Phase του Champions League, επικρατώντας με 2-0 της Καραμπάγκ στο Αζερμπαϊτζάν, με γκολ του Μάρκο Πιάτσα στο 32΄ και αυτογκόλ του Ματέους Σίλβα στο 53΄. Η Ντιναμό προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-0, καθώς είχε νικήσει με 3-0 στο Ζάγκρεμπ στην πρώτη αναμέτρηση.

Στις αναμετρήσεις ρεβάνς για τα play-off του Champions League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)         0-1  (2-3)

* Προκρίθηκε η Γιουνγκ Μπόις με 4-2

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ντιναμό Κιέβου                 1-1  (2-0)

* Προκρίθηκε η Σάλτσμπουργκ 3-1

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Μάλμε (Σουηδία)                2-0  (2-0)

* Προκρίθηκε η Σπάρτα Πράγας με 4-0

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)   0-2  (0-3)

* Προκρίθηκε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με σκορ 5-0

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)     2-0  (1-2)