Η Λιλ πήρε το Χ από το την Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ είχε μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να φτάσει απόψε τη Νις στη δεύτερη θέση αλλά τη σπατάλησε παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στο «Βελοντρόμ» απέναντι στην πρωταθλήτρια Λιλ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Οι «Λιλουά» μάλιστα προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Σβεν Μπότμαν στο 15ο λεπτό, αλλά η αποβολή του Μπένζαμιν Αντρέ στο 32΄ με δύο κίτρινες κάρτες σε δύο λεπτά ανέτρεψε τα σχέδια των φιλοξενούμενων του Ζοσελίν Γκουρβενέκ, που όπως ήταν λογικό εστίασαν στο να αμυνθούν.

Οι Φωκαείς του Χόρχε Σαμπάολι άσκησαν έντονη πίεση αλλά τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν στην ισοφάριση, αργά όμως, με τον Τσενγκίζ Ουντέρ να διαμορφώσει το τελικό 1-1 στο 75ο λεπτό.

Νωρίτερα, ένα πέναλτι του Μούσα Ντεμπελέ στο 33ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για τη Λιόν, προκειμένου να περάσει νικηφόρα (1-0) από την έδρα της Τρουά, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος πήρε τους τρεις βαθμούς, αλλά έχει ακόμη δρόμο για να καλύψει το χαμένο έδαφος και να μπει στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.