Η Λίβερπουλ, «σκόρπισε» την Μπόρνμουθ με 9-0

Ξέσπασε στην Μπόρνμουθ η Λίβερπουλ, την οποία «σκόρπισε» με 9-0.

Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε αλλαγή στο 69΄ και σε διάστημα πέντε λεπτών (80΄-85΄) έβγαλε δύο ασίστ σε Καρβάλιο και Ντίαζ.

Τρομερό πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν πέντε τέρματα για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Premier League. Παράλληλα, η ομάδα του Κλοπ, έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που πετυχαίνει αυτό το σκορ (δυο φορές η Γιουνάιτεντ.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, ο οποίος είχε τρεις ασίστ στα γκολ των Ντίας (3′), Έλιοτ (6′ – πρώτο του νεαρού χαφ στην Premier League) , Αλεξάντερ – Άρνολντ (28′), ενώ στο 31′ ο Βραζιλιάνος σκόραρε με προβολή. Ηταν το πρώτο γκολ για τον διεθνή φορ στο «Άνφιλντ» σε ματς πρωταθλήματος από τον Δεκέμβριο του 2020. Παράλληλα, έγινε ο πρώτος παίκτης της Λίβερπουλ που έχει συμμετοχή σε τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο αγώνα πρωταθλήματος. Το πέμπτο γκολ πέτυχε ο Φαν Ντάικ για τους Reds.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους, ενώ δε σταμάτησαν να σκοράρουν. Το αυτογκόλ του Μέφαμ στο 46’ έφερε το 6-0, ενώ στο 62ο ο Φιρμίνο πέτυχε το 7-0, σε ένα από τα καλύτερά του ματς με τους «Κόκκινους». O Kλοπ έκανε τις αλλαγές, ο Τσιμίκας πέρασε κι αυτός στο ματς και φρόντισε να κάνει τον Γερμανό τεχνικό να χαμογελάει από ικανοποίηση. Ο Ελληνας διεθνής με δυο ασίστ στο 80’ και στο 85’ έδωσε την ευκαιρία στους Καρβάλιο και Ντίας να βρουν δίχτυα.