Η Μαρσέιγ μένει στο 1-1 με την Ανζέ

Η Μαρσέιγ «κόλλησε» στο ισόπαλο 1-1 με την Ανζέ στο Velodrome, χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πιάνοντας τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό, έστω και με έναν αγώνα περισσότερο.

Ο αγώνας, που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1, είχε έντονη δράση, με πολλή ένταση, δύο αποβολές και ακυρωθέν γκολ, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της σεζόν.

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε, μέχρι το ημίωρο οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο: Στο 26′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ραό-Λισόα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μοπαΐ της Μαρσέιγ αποχώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Μασσαλοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ρόουι στο 51′ (πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς), αλλά η Ανζέ αντέτεινε άμεσα με τον Ελ Μελαλί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στο 68′ το γκολ του Μουρίγιο ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR λόγω χεριού στο ξεκίνημα της φάσης.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία στη Ligue 1 είναι τα εξής:

ΜαρσέιγΑνζέ               1-1