Η Μασούρου κοντά στο χάλκινο μετάλλιο στα -48κ. J1 του τζούντο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024

Η Εμμανουέλα Μασούρου θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία -48 κιλών J1 του τζούντο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024. Η 27χρονη αθλήτρια ηττήθηκε στον προημιτελικό από τη Ναταλίγια Νικολάιτσικ με ippon, ύστερα από ένα λεπτό και 52 δευτερόλεπτα αγώνα, χάνοντας τη δυνατότητα να παλέψει για το χρυσό μετάλλιο. Ωστόσο, η Ουκρανή προκρίθηκε στον τελικό της κατηγορίας, γεγονός που έδωσε στην Ελληνίδα τζουντόκα την ευκαιρία να συνεχίσει στα ρεπεσάζ.

Στην πρώτη της αναμέτρηση στα ρεπεσάζ, η Μασούρου νίκησε τη Σουβντ-Ερντένε Τογκτοχμπαγιάρ από τη Μογγολία με Ippon, ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο. Έτσι, προκρίθηκε στον τελικό των ρεπεσάζ, όπου θα αντιμετωπίσει την Τουρκάλα Ετσέμ Τασίν Τσαβντάρ για το χάλκινο μετάλλιο, λίγο μετά τις 17:00 το απόγευμα.