Η Μονακό κυριαρχεί, η Μίλαν ψάχνει την ανάκαμψη

Η εκπληκτική Μονακό συνέτριψε τον Ερυθρό Αστέρα στο «Λουί ΙΙ» με το εμφατικό σκορ 5-1, ενώ η Μίλαν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Champions League με 3-1 επί της Κλαμπ Μπριζ, όπου συμμετείχε και ο Χρήστος Τζόλης.

Η «αυλαία» της 3ης αγωνιστικής της League Phase άνοιξε με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν το 2 στα 2. Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν σε δύσκολη θέση μετά τις δύο ήττες από Λίβερπουλ (3-1) και Λεβερκούζεν (1-0) και ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» απέναντι στους πρωταθλητές Βελγίου, με τον Χρήστο Τζόλη να αγωνίζεται ξανά στην ενδεκάδα (αντικαταστάθηκε στο 70΄ από τον Σκοβ Όλσεν).

Η Μίλαν, εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Ονιεντίκα στο 40ό λεπτό, κατάφερε να πετύχει τη νίκη, παρά την προσωρινή ισοφάριση του Σαμπέ στο 51′. Ο Ολλανδός διεθνής Τιγιάνι Ράιντερς ανέλαβε δράση και με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά «καθάρισε» για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, «γράφοντας» το τελικό 3-1 και υποχρεώνοντας την Μπριζ στην δεύτερη ήττα της.

Στα 16 χρόνια και 7 μήνες του, ο Καμάρντα «έγραψε» ιστορία με την φανέλα της Μίλαν, κάνοντας ντεμπούτο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Αξιοσημείωτο είναι ότι πέτυχε γκολ λίγο πριν το φινάλε του ματς, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR λόγω οφσάιντ.

Σαρωτική η Μονακό διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα με 5-1 στο Πριγκιπάτο. Η πρωτοπόρος της Ligue 1 παρέδωσε μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου, διατηρώντας το αήττητο για τρίτο σερί ματς (2 νίκες, 1 ισοπαλία) και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μιναμίνο με δύο γκολ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Εμπολό με γκολ και ασίστ, καθώς η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε.