Η Νάπολι «κέρασε… τεσσάρα» την Αταλάντα

Σε εύκολη υπόθεση μετέτρεψε η Νάπολι το ντέρμπι στο «Σαν Πάολο» κόντρα στην πρωτοπόρο Αταλάντα (σαν σήμερα ιδρύθηκε πριν από 113 χρόνια), για την 4η ημέρα της Serie A, επικρατώντας άνετα με 4-1.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο βάζοντας και τα τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά (!), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρβινγκ Λοθάνο, που πέτυχε δύο τέρματα.

Μολονότι έπαιζε χωρίς τον Ινσίνιε, η Νάπολι διέλυσε την Αταλάντα, αναγκάζοντάς την στην πρώτη φετινή απώλεια. Λίγες μέρες μετά την απόφαση για ήττα στα χαρτιά από την Γιουβέντους και την αφαίρεση του ενός βαθμού, οι «παρτενοπέι» ήταν οι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μεξικάνος Λοθάνο, που αντικατέστησε τον Ινσίνιε στο αρχικό σχήμα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και έδειξε στον Γκατούζο πως αξίζει καλύτερης αγωνιστικής μεταχείρισης, ενώ βασικός σε ένα ακόμη ματς με τους γηπεδούχους ήταν ο Κώστας; Μανωλάς.