Η νίκη του Περιστερίου εξασφάλισε την 3η θέση στο Super Cup

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου και όσων παρακολούθησαν τον αγώνα από την τηλεόραση, το Περιστέρι νίκησε στον «μικρό τελικό» του Super Cup και κατέκτησε την 3η θέση στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39 (ημ.), 55-57, 69-73

Η ομάδα του Καστρίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο 10λεπτο, αλλά από εκεί και πέρα το Περιστέρι ανέβασε ρυθμούς και με οργανωμένες επιθέσεις κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 41-39. Οι παίκτες του Λημνιάτη συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, κλείνοντας την 10λεπτη αυτή φάση με +2. Όλα κρίθηκαν στην 4η και τελευταία περίοδο, όταν ένα ξέσπασμα του Περιστερίου στα τελευταία λεπτά τους έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (70-63) και, παρά την προσπάθεια των «κιτρίνων» να ανατρέψουν την κατάσταση, η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε τη νίκη με 73-69.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας με 17 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής. Ο Βασίλης Τολιόπουλος από τον Άρη έκλεισε τον αγώνα με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Αξιοσημείωτο είναι ότι εντός της εβδομάδας ξεκινούν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις των ελληνικών ομάδων, πριν την έναρξη των αγώνων της Basket League το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Ο Άρης υποδέχεται την Τετάρτη (2/10) την Τουρκ Τέλεκομ για το Eurocup, ενώ την ίδια ημέρα το Περιστέρι θα ταξιδέψει στη Σερβία για να αγωνιστεί με τη Ζελέζνικ.