Η Νις Θριαμβεύει με 4-1 στην Έδρα της Ανζέρ Παρά τον Αποκλεισμό

Η Νις κατάφερε να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-1 στην έδρα της ουραγού Ανζέρ, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 65′ λόγω αποβολής του Μπομπίτο.

Οι γηπεδούχοι ανέφεραν την επιστροφή τους στον αγώνα μειώνοντας το σκορ στο 67′ με το πέναλτι του Αμπντέλι. Ωστόσο, ο Γκεσάντ έβαλε τέλος στα όνειρα των παικτών της Ανζέρ στο 72′, ενώ στο 85′ πρόσθεσε και ένα δεύτερο γκολ, εξασφαλίζοντας τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Οι ομάδες Χάβρη και Ρεμς αξιοποίησαν την έδρα τους, σημειώνοντας σημαντικές νίκες επί των Οσέρ (3-1) και Ρεν (2-1), αντίστοιχα.

Η Μονακό και η Λανς απέτυχαν να διατηρήσουν το απόλυτο νικών, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Λουί ΙΙ» έληξε ισόπαλη 1-1, στο πρώτο από τα δύο μεγάλα ματς της 3ης αγωνιστικής της Ligue 1. Αυτή τη στιγμή, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή με τη Μαρσέιγ, την οποία περιμένουν να δουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι Λιλ-Παρί Σεν Ζερμέν, που θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής (21:45).

Τρεις ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από τον Παναθηναϊκό στα playoffs του Conference League, η Λανς βρέθηκε κοντά σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο γαλλικό πρωτάθλημα. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φρανκόφσκι ευστόχησε σε πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Η Μονακό προηγήθηκε στο σκορ στο 84′ με τον Ζακάρια, αλλά στο φινάλε το χέρι αμυντικού της οδήγησε σε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ισοφάρισαν μέσω VAR.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

(44’ Τολισό, 61’ Μέιτλαντ-Νάιλς, 65’ & 72’ Ορμπάν – 3’ Νανάσι, 48’ Αντρέι Σάντος, 58’ Εμεγκά)

(10′ Καμαρά, 32′ πέν. Ντελ Καστίγιο, 78′ Αζόρκ, 84′ πέν. Λαλά)

(30′ Ανταμς – 24′ Αμπλίν, 45’+7 πέν. Σιμόν)