Η Νορβηγία επιστρέφει στην κορυφή έπειτα από 12 χρόνια

Η Νορβηγία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο γυναικείο τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι Σκανδιναβές νίκησαν την «οικοδέσποινα» και κάτοχο του τίτλου, Γαλλία, στον τελικό με 29-21 (ημίχρονο 15-13), γιορτάζοντας τον τρίτο τίτλο τους στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά από τις νίκες του 2008 στο Πεκίνο και του 2012 στο Λονδίνο. Επιπλέον, ανέβηκαν δύο σκαλοπάτια συγκριτικά με την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, όπου είχαν αποσπάσει το χάλκινο μετάλλιο. Η Γαλλία, που είχε κατακτήσει το χρυσό στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη «δική» της διοργάνωση και ο Γερμανός τεχνικός της ομάδας, ο 66χρονος Ολιβιέ Κρουμπχόλτς, αποχωρεί με ασημένιο μετάλλιο.

Η Γαλλία προηγήθηκε 3-0 στο 4΄, ωστόσο η Νορβηγία ισοφάρισε σε 4-4 στο 9΄ και στη συνέχεια προηγήθηκε 14-12, 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α’ μέρους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 15-13. Λίγο μετά την έναρξη του β’ μέρους, η Νορβηγία απέκτησε προβάδισμα τριών τερμάτων (16-13) και στο 37΄ βρισκόταν μπροστά με 18-14. Η Φλιπ μείωσε για τις «τρικολόρ» σε 18-15, αλλά οι Σκανδιναβές πέτυχαν τρία «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκαν 21-15 στο 42΄, θέτοντας τις βάσεις για την τελική τους νίκη. Με δύο γκολ της Ορλάν, η Γαλλία μείωσε σε 21-17, αλλά οι Σκανδιναβές απάντησαν με σερί 3-0 και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (24-17) στο 48΄, διοχετεύοντας την υπόλοιπη αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία… Οι «μπλε» προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και με δικό τους 3-0 μείωσαν σε 24-20 στο 54΄, αλλά η Νορβηγία τους άφησε πίσω, κλείνοντας τον αγώνα με σερί 4-0 και προχωρώντας στο 28-20, 1:21 πριν τη λήξη.

Η Χένι Ρέισταντ οδήγησε επιθετικά τη Νορβηγία με οκτώ γκολ, ενώ η Κανόρ ήταν η κορυφαία σκόρερ της Γαλλίας με πέντε.

Νωρίτερα, η Δανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας τη Σουηδία με 30-25 (ημίχρονο 15-13) στον αγώνα για την τρίτη θέση.