Η Νότια Κορέα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, νικώντας τη Γαλλία, ενώ η Τουρκία σκαρφάλωσε στο βάθρο

Η Νότια Κορέα, αποδεικνύοντας την ανωτερότητά της ως το μεγάλο φαβορί, επικράτησε με 5-1 της Γαλλίας στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά τοξοβολίας, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, η Τουρκία νίκησε την Κίνα με σκορ 6-2, κερδίζοντας για πρώτη φορά τη θέση στο βάθρο στο Παρίσι.

Η νοτιοκορεάτικη ομάδα σημείωσε τον θρίαμβό της με σκορ 5-1 απέναντι στους Γάλλους στον τελικό της ομαδικής τοξοβολίας ανδρών.

Οι Γάλλοι, που είναι όγδοοι παγκοσμίως, κατάφεραν να κρατήσουν τους Νοτιοκορεάτες στο πρώτο σετ (57-57). Ωστόσο, η ακρίβεια των Νότιοκορεατών αποκαταστάθηκε στο δεύτερο σετ, όπου σημείωσαν πέντε τέλεια βέλη (στον 10 πόντο) και κέρδισαν με μία μονάδα διαφορά (59-58). Ο τρίτος γύρος επίσης τους ευνόησε, με σκορ 59-56.

Λίγα λεπτά νωρίτερα, η Τουρκία, που είχε ηττηθεί από τους «Μπλε» στον ημιτελικό (5-4), κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας την Κίνα (6-2).