Η Νότιγχαμ απώλεσε τον Ντανίλο και τη νίκη στο φινάλε – Σημαντική νίκη για τη Νιούκαστλ με 10 παίκτες

Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Ντανίλο στην αρχή της αναμέτρησης Νότιγχαμ-Μπόρνμουθ επισκίασε το τελικό 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο 87΄ με την ισοφάριση των φιλοξενούμενων. Η νίκη της Νιούκαστλ κόντρα στη Σαουθάμπτον (1-0), παρά την αποβολή παίκτη της νωρίς, ήταν η κύρια εικόνα της 1ης αγωνιστικής της Premier League.

Η σκηνή του 15ου λεπτού στο «Σίτι Γκράουντ» προκάλεσε σοβαρή ανησυχία σε όλους στους θεατές του αγώνα, συμπεριλαμβανομένων των τηλεθεατών. Ο Βραζιλιάνος Ντανίλο υπέστη σοβαρό τραυματισμό και διακομίστηκε με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου, έπειτα από άτσαλη πτώση κατά τη διάρκεια μιας διεκδίκησης της μπάλας.

Αμέσως το ιατρικό επιτελείο της Νότιγχαμ έσπευσε να παρέχει τις πρώτες βοήθειες στον Βραζιλιάνο που είχε πέσει στο έδαφος. Ο ταλαντούχος μέσος αποχώρησε με φορείο και η κατάσταση του υποδηλώνει ότι θα απουσιάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η αποβολή του Σαρ στο 28ο λεπτό δεν εμπόδισε τη Νιούκαστλ να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Σαουθάμπτον. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή των «ανθρακωρύχων», οι οποίοι σκόραραν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ενώ παρά τις πιέσεις που δέχτηκαν στο δεύτερο, κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Με τους Χάβερτς και Σάκα να συνεργάζονται και να σκοράρουν, η Άρσεναλ πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή πρεμιέρα στη νέα σεζόν της αγγλικής Premier League. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-0 της Γουλβς στο «Εμιρέιτς», όπου ο Ντάνιελ Ποντένσε επέστρεψε στην αρχική σύνθεση των «Λύκων», προερχόμενος όμως από τον πάγκο.

Ο Πορτογάλος, ο οποίος αποτελεί προτεραιότητα του Ολυμπιακού για μια «μόνιμη επιστροφή», εισήλθε στον αγώνα στο 76ο λεπτό (αντικατέστησε τον Γκόμες), αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει να αποσοβηθεί η πρώτη ήττα της ομάδας του.

Η Μπράιτον κυριάρχησε στο «Γκούντισον Παρκ». Στη νέα εποχή μετά τον Ντε Τσέρμπι, οι «γλάροι» διέλυσαν με 3-0 τους «εφοπλιστές», οι οποίοι παραδόθηκαν μετά το 66ο λεπτό και την αποβολή του Γιανγκ.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Premier League έχουν ως εξής:

Μάντσεστερ Γ.-Φούλαμ         1-0

Ίπσουιτς-Λίβερπουλ           0-2

Άρσεναλ-Γουλβς               2-0

Έβερτον-Μπράιτον             0-3

(26΄ Μιτόμα, 56′ Γουέλμπεκ, 87′ Αντίνγκρα)

Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον        1-0

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπόρνμουθ    1-1

Γουέστ Χαμ-Άστον Βίλα       19:30