Η Ολλανδία κατακτά το Χάλκινο Μετάλλιο με ανατροπή και buzzer beater από τη Φαν ντερ Σλουτ

Με μία εκπληκτική ανατροπή στα τελευταία δέκα λεπτά του «μικρού» τελικού, η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης της Ολλανδίας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», αφήνοντας τις ΗΠΑ εκτός βάθρου για πρώτη φορά από το 2000, όταν το γυναικείο πόλο προστέθηκε στο Ολυμπιακό πρόγραμμα. Η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση, αφού βρέθηκε πίσω με -4, επέστρεψε και νίκησε με 11-10, χάρη σε γκολ της Φαν ντερ Σλουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, εξασφαλίζοντας το δεύτερο μετάλλιο στην ιστορία της χώρας, μετά το χρυσό στο Πεκίνο το 2008.

Από την αρχή, η ομάδα του Ανταμ Κρικόριαν ανέλαβε το προβάδισμα, ξεφεύγοντας 7-3 στο ημίχρονο, με πολυφωνία στην επίθεση και την Ασλεϊ Τζόνσον να πραγματοποιεί εντυπωσιακές επεμβάσεις. Δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου οκταλέπτου, οι Αμερικανίδες διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας (9-5), αλλά εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των «οράνιε». Οι Ολλανδέζες βελτίωσαν σημαντικά την άμυνά τους και δημιούργησαν ευκαιρίες στην επίθεση με την ασταμάτητη Φαν ντερ Σλουτ. Οι ΗΠΑ δεν κατάφεραν να διαχειριστούν την πίεση, με αποτέλεσμα η Μπέντε Ρόγκε να ισοφαρίσει σε παίκτρια παραπάνω, 1΄19΄΄ πριν τη λήξη. Μετά από έναν κύκλο χαμένων επιθέσεων, ο Δουδέσης ζήτησε τάιμ-άουτ εννέα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και αποφάσισε να ρίξει την τερματοφύλακα Ααρτς στην επίθεση. Οι Αμερικανίδες δεν αμύνθηκαν σωστά και η Φαν ντερ Σλουτ εκμεταλλεύτηκε τον ελεύθερο χώρο από την κορυφή της επίθεσης, νικώντας την Τζόνσον με δυνατό σουτ και χαρίζοντας στην Ολλανδία μία θέση στο βάθρο.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτες τις ΗΠΑ): 3-2, 4-1, 2-3, 1-5

ΗΠΑ: Μάσελμαν 2, Φλιν 2, Νιούσχουλ 2, Φέιταλ, Ράνεϊ, Γκίλκριστ, Αουσμους

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φαν ντερ Σλουτ 6, Σέβενιχ 2, Φαν ντε Κράατς, Μπ. Ρόγκε, Μουλχάουτσεν