Η Πάρμα προκαλεί αίσθηση με νίκη επί της Μίλαν στη Serie A

Η Ουντινέζε πέτυχε την πρώτη ήττα της Λάτσιο στη Serie A για την τρέχουσα σεζόν, ενώ η Πάρμα, σε δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση στην έδρα της απέναντι σε θεωρητικά ισχυρότερη ομάδα, τη Μίλαν, απέδειξε ότι η άνοδος της στην κορυφαία κατηγορία δεν ήταν τυχαία!

Μετά το ισόπαλο 1-1 κόντρα στη Φιορεντίνα στην πρεμιέρα της σεζόν 2024/2025, η ομάδα του Φάμπιο Πέκια πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή νίκη με 2-1 στο «Ένιο Ταρντίνι» κόντρα στη Μίλαν, σημειώνοντας την πρώτη μεγάλη έκπληξη της χρονιάς στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο πρωταγωνιστής της Πάρμα, επιθετικός Ματέο Καντσελιέρι, πέρασε ως αλλαγή στο 59ο λεπτό και σχεδόν 20 λεπτά αργότερα σημείωσε το «χρυσό» γκολ που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Στο μεταξύ, η Ουντινέζε κατάφερε να σκοράρει δύο φορές εναντίον της Λάτσιο, με αποτέλεσμα η αποβολή του Καμαρά στο 68′ να μην εμποδίσει την κατάκτηση των πρώτων τριών βαθμών στο πρωτάθλημα (2-1).

Οι Λούκα και Τοβέν ήταν οι σκόρερ της Ουντινέζε, η οποία στην πρεμιέρα είχε ήδη σημειώσει αποτέλεσμα 1-1 στο «σπίτι» της Μπολόνια.