Η πορεία των «Big-4» στην Ευρώπη και τα κατορθώματά τους με τις ελληνικές ομάδες

Ποιοι είναι οι «αγαπημένοι αντίπαλοι των «Big-4», Λιονέλ Μέσι, Κριστιάνο Ρονάλντο, Νεϊμάρ και Ρόμπερτ Λεβαντόσφκι, στην Ευρώπη; Ποιοι από αυτούς έχουν βρεθεί απέναντι σε ελληνικές ομάδες; Πόσοι από αυτούς κατάφεραν να σκοράρουν και πόσα γκολ σημείωσαν; Ερωτήματα με απαντήσεις που προκύπτουν, μέσα από την στατιστική ανάλυση της ευρωπαϊκής διαδρομής των τεσσάρων κορυφαίων αστέρων, στην ιστοσελίδα της UEFA.

Ο Νεϊμάρ δεν βρέθηκε ποτέ αντίπαλος ελληνικής ομάδας, ο Κριστιάνο Ρονάλντο στη μοναδική φορά (απέναντι στον Παναθηναϊκό) δεν σκόραρε, ενώ οι άλλοι δύο, Μέσι και Λεβαντόφσκι πέτυχαν 13 γκολ (5 και 8 αντίστοιχα) στις 14 φορές που αντιμετώπισαν ελληνικές ομάδες (Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΑΕΚ/6 και 8 φορές αντίστοιχα) στην Ευρώπη.

Αναλυτικά:

Λιονέλ Μέσι: Εχει σημειώσει 121 γκολ  (118 στο UCL) σε 12.310 λεπτά (151 αγώνες), ένα γκολ  κάθε 101 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα. Αντιμετώπισε 43 διαφορετικούς συλλόγους (από 17 χώρες), χωρίς να σκοράρει σε πέντε: Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπενφίκα, Ιντερ, Ρούμπιν Καζάν, Ουντινέζε. Με το γκολ εναντίον της Φερεντσβάρος στις 20.10. 2020, έχει σκοράρει συνολικά εναντίον 39 συλλόγων στη διοργάνωση. Πέτυχε το πρώτο του γκολ απέναντι στον Παναθηναϊκό στις 2.11.2005 στη νίκη της Μπαρτσελόνα με 5-0.

Με ελληνικές ομάδες:
Παναθηναϊκό: 4 ματς-293′-4 γκολ-1 γκολ κάθε 73’25”
Ολυμπιακό: 2 ματς-180′-1 γκολ-1 γκολ κάθε 180′

Κριστιάνο Ρονάλντο: Εχει σημειώσει 137 γκολ (134 στο UCL)  σε 15.583 λεπτά (182 αγώνες), ένα γκολ κάθε 113 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα. Αντιμετώπισε 55 ομάδες, σκοράροντας με 36. Αγωνίστηκε με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ  (15 γκολ) την Ρεάλ Μαδρίτης ( 108 γκολ) και τώρα παίζει με την Γιουβέντους (14 γκολ). Συνολικά δεν έχει σκοράρει εναντίον 18 ομάδων: Ααλμποργκ, Μπενφίκα, Σέλτικ, Ντιναμό Βουκουρεστίου, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Φενερμπαχτσέ, Λέγκια Βαρσοβίας, Λοκομοτίβ Μόσχας, Λιλ, Νάπολι, Παναθηναϊκός, Παρτιζάν, Ρέιντζερς, Σπάρτα Πράγας, Στουτγκάρδη, Βαλένθια,Βιγιαρεάλ, Γιουνγκ Μπόις.

Παναθηναϊκός: 1 ματς- 90′-κανένα γκολ

Νεϊμάρ: Εχει σημειώσει 41 γκολ (όλα στο UCL) σε 5400 λεπτά (65 αγώνες), ένα γκολ κάθε 136 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα. Απέτυχε να σκοράρει στους πέντε πρώτους αγώνες του UEFA Champions League με τη Μπαρτσελόνα, αλλά τα κατάφερε στις 11.12.2013 όταν σημείωσε χατ-τρικ στη νίκη επί της Σέλτικ σε αγώνα ομίλου στο Camp Nou. Βρήκε δίκτυα έναντι 17 από τις 25 ομάδες που έχει συναντήσει. Δεν έχει σκοράρει εναντίον 8 ομάδων: Μίλαν, ΑΠΟΕΛ, Αταλάντα, Λεβερκούζεν, Γκλάντμπαχ, Νάπολι, Ρεάλ Μαδρίτης, Ρόμα.

Με ελληνικές ομάδες:-

Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι: Εχει σημειώσει 78 γκολ (71 UCL) σε 9572 λεπτά (119 αγώνες), ένα γκολ κάθε 122 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα. Σημείωσε έξι σε 16 παιχνίδια με την Λεχ (0,375 γκολ ανά παιχνίδι), 18 στα 36 με την Ντόρτμουντ (0,5 ανά παιχνίδι) και μέχρι στιγμής έχει 54 στα 67 με τη Μπάγερν (0,81 ανά παιχνίδι). Δεν έχει σκοράρει εναντίον 13 ομάδων: Μπάγερν, Σέλτικ, Μπριζ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, Φέγενορντ, Λίβερπουλ, Λοκομοτίβ Μόσχας, Νανσί, Νάπολι, Καραμπάχ, Σεβίλλη, Ουντινέζε.

ΑΕΚ: 2 ματς-174′-3 γκολ-1 γκολ κάθε 58′
Ολυμπιακό: 6 ματς-475′-5 γκολ-1 γκολ κάθε 95′