Η Πόρτο κατέκτησε το Super Cup με 4-3 επί της Σπόρτινγκ σε μια εντυπωσιακή «επιστροφή» από το 0-3

Με απίστευτο τρόπο και ένα εξαιρετικά εντυπωσιακό παιχνίδι, η νέα σεζόν στην Πορτογαλία ξεκίνησε, καθώς η περσινή Κυπελλούχος Πόρτο επικράτησε της πρωταθλήτριας Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στον τελικό του Super Cup με σκορ 4-3 στην παράταση (κανονική διάρκεια 3-3), πραγματοποιώντας μια επική ανατροπή από το 0-3 (!) και εξασφαλίζοντας το 25ο τρόπαιο της ιστορίας της, το πρώτο μετά το 2022.

Η Σπόρτινγκ ξεκίνησε τον αγώνα στο «Estádio Municipal de Aveiro» με τεράστια ένταση, πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς έως το 24ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 3-0 χάρη στα γκολ των Ινάσιο (6′), Γκονσάλβες (9′) και Κουέντα (24′).

Ομως, οι «δράκοι» δεν το έβαλαν κάτω, πίστεψαν στην ανατροπή και την πέτυχαν. Στο 28′ ο κορυφαίος παίκτης της Πόρτο, Γκαλένο, μείωσε σε 3-1, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας του, για να ακολουθήσει μια «καταιγίδα» στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 64′ ο Νίκο και στο 66′ ο Γκαλένο ισοφάρισαν τον αγώνα, με τον Ιβάν Χάιμε να δίνει τη… χαριστική βολή στα «λιοντάρια» στο 101′, χαρίζοντας στην Πόρτο ένα ακόμα τρόπαιο, το πρώτο για την τρέχουσα σεζόν στην Πορτογαλία…