Reimund Bertrams / Pixabay

Η Primera Division επιστρέφει με το ντέρμπι Σεβίλλη – Μπέτις

Με το ντέρμπι Σεβίλλη – Μπέτις επαναρχίζει η Primera Division, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Οι γηπεδούχοι ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους με στόχο να υπερασπιστούν τη 3η θέση για το Τσάμπιονς λιγκ. Πρακτικά αδύνατο να κοιτάξουν κάτι το παραπάνω καθώς απέχουν 9 και 11 πόντους αντίστοιχα, από τις προπορευόμενες Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Ξεκινούν δίνοντας το πιο σημαντικό ματς της σεζόν. Το ντέρμπι απέναντι στην αιώνια αντίπαλο, την Μπέτις. Δυστυχώς, χωρίς θεατές, όπως και αυτά με Μπαρτσελόνα, Βαγιαδολίδ, Εϊμπάρ, Μαγιόρκα και Βαλένθια που θα ήθελε την υποστήριξη. Αντίστοιχα, όμως, η Σεβίλλη θα πάει να αντιμετωπίσει τις Λεβάντε, Βιγιαρεάλ, Λεγανές, Αθλέτικ και Σοσιεδάδ επίσης χωρίς θεατές.

Οι αγώνες της τον περασμένο Μάρτιο είχαν ολοκληρωθεί στη Μαδρίτη με το 2-2 που απέσπασε από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Συμμετείχαν σε ένα ματς χάρμα ιδέσθαι στο πρώτο ημίχρονο όπου πήραν το προβάδισμα με το Ντε Γιόγκ στο 19’. Ωστόσο η Ατλέτικο γύρισε το ματς μεταξύ 32’ και 36’, αλλά το πέναλτι του Οκάμπος στο 43 έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα.

Αγωνιστικά Νέα: Στο αγωνιστικό ρεπορτάζ των γηπεδούχων καταγράφεται η απουσία του τιμωρημένου Γκούντελι (Μ, 16/0) τη θέση του οποίου θα καλύψει ο Φερνάντο (Μ, 24/1) που επιστρέφει. Υπάρχει θέμα με τον αρχισκόρερ Οκάμπος (Μ, 22/10), ο οποίος ναι μεν προπονήθηκε αλλά είναι αμφίβολος. Αν δεν αγωνιστεί, ο υποψήφιος για να καλύψει το κενό θα είναι ένας εκ των Σούσο (Μ, 6/1), Τόρες (Μ, 20/1), Μουνίρ (Ε, 10/2). Ο κόουτς Λοπετέγκι προειδοποίησε για ένα παντελώς απρόβλεπτο ντέρμπι που θα μείνει στην ιστορία.

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Βασλίκ – Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεγκιλόν –  Μπανέγα, Φερνάντο, Χορδάν –  Βάθκεθ, Τόρες, Ντε Γιόνγκ

Οι «βερδιμπλάνκος» ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα από τη μέση της βαθμολογίας ισαπέχοντας σχεδόν από υποβιβασμό και Ευρώπη. Μένουν 33 πόντοι να διεκδικήσουν και όλα μπορούν να συμβούν. Οι υπόλοιπες αγωνιστικές, έχουν γενικά δύσκολο πρόγραμμα ιδίως εκτός έδρας. Θα πάνε μεταξύ άλλων σε Αθλέτικ, Ρεάλ Μαδρίτης Ατλέτικο, Θέλτα, ενώ θα φιλοξενήσουν Βιγιαρεάλ, Εσπανιόλ, Οσασούνα, Αλαβές, Γρανάδα.

Η Μπέτις προέρχεται από την πολύ μεγάλη νίκη στο «Βιγιαμαρίν» επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1, που έδωσε ένα τέλος σε αφλογιστία 6 αγωνιστικών. Διψασμένη για τη νίκη μπήκε στο ματς η Μπέτις, σκοράροντας για πρώτη φορά με το Σίντνεϊ, που «έσκισε» τα δίχτυα στο 40’. Ωστόσο, η νωθρή Ρεάλ μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις από το σημείο του πέναλτι. Η εικόνα στην επανάληψη δεν άλλαξε, με την ομάδα του Ζιντάν κάκιστη και του Ρουμπί σαφώς καλύτερη, να σκοράρει στο 83’ με τον Τέγιο και να παίρνει το τρίποντο, απόλυτα δίκαια.

Αγωνιστικά Νέα: Ασήμαντα τα αγωνιστικά προβλήματα της Μπέτις στην επανέναρξη. Εκτός μάχης είναι μόνο ο Χιμένεθ (Ε, 2/0) και ο Χάβι Γκαρθία (Μ, 7/0). Η προσοχή του κόουτς Ρουμπί έχει στραφεί στο αμυντικό πλάνο όπου δεν αποκλείεται να κατεβάσει την ομάδα με τρεις στόπερ. Ωστόσο, πιο ορθολογικό είναι αυτό που έκανε ως τώρα, με δύο ακραίους (Έμερσον, Μορένο) και δύο κεντρικούς (Μπαρτρά, Μαντί). Αναφέρουμε ότι σύμφωνα με τις δηλώσεις του κόουτς Ρουμπί, ο Χοακίν (Μ, 26/8) αντέχει να παίξει 45-60 λεπτά.

Πιθανή ενδεκάδα (4-5-2): Τζόελ Ρόμπλες – Έμερσον, Μπαρτρά, Μαντί, Μορένο – Γκουίδο Ροντρίγκεθ, Κανάλες, Γουαδράδο, Χοακίν ή Τέγιο – Φεκίρ, Μορόν

Εκτίμηση:

Το μέγα ντέρμπι υπό… πρωτόγνωρες συνθήκες. Προγνωστικά δεν υπάρχουν και δεν δύνανται να υπάρχουν για νικητή. Με το σκεπτικό, όμως, ότι οι ομάδες είναι ακόμα απροπόνητες, ότι θα γίνουν λάθη και θα στηριχτούν στο ατομικό ταλέντο, δεν αποκλείω το G/G και το over 2.5. Στα 10 τελευταία στην έδρα της Σεβίλλη το πρώτο ήρθε 6 φορές και το δεύτερο 8.

*Η αναμέτρηση προσφέρει με μηδενική γκανιότα στην Goalbet, όπου υπάρχουν 1393 στοιχηματικές επιλογές!

Πηγή: Foxbet.gr