Η Ρεάλ Μαδρίτης κατακτά το Super Cup

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέκτησε τον τίτλο της ομάδας με τα περισσότερα ευρωπαϊκά Super Cup στην ιστορία, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 της Αταλάντα στον τελικό του Βαρσοβίας, φτάνοντας συνολικά τα έξι τρόπαια. Τα γκολ της κατόχου του Champions League σημείωσαν οι Βαλβέρδε (59΄) και Μπαπέ (68΄).

Το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε πολλές φάσεις, αν και το σκορ θα μπορούσε να είχε ανοίξει σε δύο περιπτώσεις, μία για κάθε ομάδα. Στο 26΄, από σέντρα του Ντε Ρουν, ο Μιλιτάο επιχείρησε να απομακρύνει με κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1΄), η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Βινίσιους έδωσε στον Ροντρίγκο στην περιοχή, αλλά και το σουτ του τελευταίου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 47΄, ο Κουρτουά πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Πάσαλιτς, χάνοντας η Αταλάντα μια μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί.

Ωστόσο, μετά από αυτό το σημείο, ο τελικός έγινε υπόθεση της Ρεάλ. Στο 59΄, έπειτα από φανταστική προσπάθεια και ασίστ του Βινίσιους, ο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ, ενώ στο 68΄, με πάσα του εξαιρετικού Μπέλιγχαμ, ο Κιλιάν Μπαπέ άφησε την υπογραφή του, προσθέτοντας το 2-0 στη νίκη της ομάδας του κατά την πρώτη του συμμετοχή με τη Ρεάλ.

Έτσι, η Ρεάλ κατέκτησε το 6ο Super Cup, ξεπερνώντας τις Μίλαν και Μπαρτσελόνα, ενώ ο Κάρλο Αντσελότι έφτασε τα 5 τρόπαια, ξεπερνώντας τον Πεπ Γκουαρντιόλα. Επίσης, ο Λούκα Μόντριτς έγινε ο παίκτης της Ρεάλ με τα περισσότερα τρόπαια στην ιστορία της, με 27 συνολικά, σε ηλικία 39 ετών.

Διαιτητής: Σάντρο Σέρερ (Ελβετία)

Κίτρινες: Βινίσιους, Μπέλιγχαμ – Έντερσον, Τζιμσίτι

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (89΄ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Ροντρίγκο (76΄ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (89΄ Θεμπάγιος), Μπαπέ (83΄ Μπραχίμ Ντίας), Βινίσιους (88΄ Αρντά Γκιουλέρ)

Αταλάντα (Τζανπιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Κολάσινατς (71΄ Μπάκερ), Τζιμσίτι, Χιέν (90΄ Παλέστρα), Ρουτζέρι, Έντερσον, Ντε Ρουν Πάσαλιτς (90΄ Μαντσόνι), Τζαπακόστα (63΄ Γκόντφρεϊ), Λούκμαν, Ντε Κετελάρε (63΄ Ρετέγκι)