Η Ρεμς «έκοψε» το δρόμο της Λιόν

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «έσωσε» η Λιόν τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Ρεμς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Καντεβέρ στο εναρκτήριο παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη, έχοντας πάρει προβάδισμα με τον Καφαρό απ’ το 33′ και κρατώντας με τρομερή υπομονή και σωστή αμυντική προσέγγιση το προβάδισμά τους ως τις καθυστερήσεις.

Σε κάθε περίπτωση η Λιόν έχασε σημαντικό έδαφος και την ευκαιρία να πιάσει τη Λιλ στην κορυφή, έστω και με ένα ματς περισσότερο. Και πλέον τόσο οι «λιλουά» (που αγωνίζονται την Κυριακή 14/03 με τη Μονακό στο «Λουί Ντε») όσο και η Παρί Σεν Ζερμέν (που υποδέχεται την ίδια μέρα τη Ναντ), έχουν την ευκαιρία να αποσπαστούν απ’ τους «λιονέ» και να μετατρέψουν την υπόθεση «τίτλος» σε… κούρσα για δύο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Ρεμς-Λιόν                     1-1