Η Ρεμς ηττήθηκε από την Οσέρ στην 8η αγωνιστική της Ligue 1

Η Ρεμς ηττήθηκε 2-0 από την Οσέρ, για την 8η αγωνιστική της Ligue 1, καθιστώντας την ήττα αυτή ακόμα πιο πικρή, καθώς η Οσέρ, με μόλις 6 βαθμούς σε 7 αγώνες, κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς και βαθμολογική ανάσα. Με σκόρερ τους Ιβοριανούς Σαλί Ντιομάντ στο 16΄ και Χαμέντ Τραορέ στο 52΄, η Οσέρ έφτασε τους 9 βαθμούς. Στο 36ο λεπτό η Οσέρ είχε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά, όταν ο Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός Τζουμπάλ αστόχησε σε πέναλτι. Στο 90+5΄, ο Κέιτο Νακαμούρα πέτυχε γκολ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για τη Ρεμς.

Ισόβαθμες, με 10 βαθμούς έκαστη, παρέμειναν οι Ναντ και Νις στο γήπεδο της πρώτης, μετά το 1-1 της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1. Ο Ματίς Αμπλίν άνοιξε το σκορ για τη Ναντ στο 67΄, αλλά πέντε λεπτά αργότερα, ο Εβάν Γκεσάντ ισοφάρισε για την ομάδα της Νίκαιας.

Στο 1-1 έμειναν και η Τουλούζ με την Ανζέ, με την ουραγό Ανζέ να προηγείται νωρίς με τον Ιμπραχίμα Νιάν στο 5ο λεπτό, και τον Τζόσουα Κινγκ να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους στο 64΄. Η Ανζέ έχασε πέναλτι στο 60ό λεπτό με τον Ιμάντ Αμπντελί.

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League, η Λιόν φαίνεται να έχει ανακάμψει πλήρως. Σήμερα, η Ολιμπίκ επικράτησε 4-0 της Χάβρης, φτάνοντας τις πέντε διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και αναρριχώμενη στην έβδομη θέση της Ligue 1, μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρώτη τετράδα. Οι σκόρερ του αγώνα ήταν οι Βινίσιους στο 31΄, Φοφανά στο 57΄, Λακαζέτ στο 71΄ και Μπενραχμά στο 87΄.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Μονακό-Λιλ                      0-0

Μπρεστ-Ρεν                      1-1