Η Ρεν υποχρέωσε τους πρωτευουσιάνους σε οδυνηρή ισοπαλία

Η Παρί Σεν Ζερμέν άφησε απόψε τις περισσότερες ελπίδες της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στον αγωνιστικό χώρο του “Roazhon Park”.

Η Ρεν υποχρέωσε τους πρωτευουσιάνους σε οδυνηρή ισοπαλία (1-1), με αποτέλεσμα η διαφορά της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο από την πρωτοπόρο Λιλ να ανοίξει στους 3 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του Σαμπιονά.

Η Παριζίνοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημίχρονου με πέναλτι του Νεϊμάρ, στο οποίο είχε υποπέσει ο Αγιέρντ στον Κουρζάβα.

Η Ρεν δεν παράτησε το παιχνίδι όμως και στο 70΄ ισοφάρισε με τον Γκιρασί, για να δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους πρωταθλητές με την αποβολή του Κιμπέμπε στο 87΄.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1 έχουν ως εξής:
Λανς-Λιλ               0-3