Η Ρόμα 2-1 την Τραμπζονσπόρ του Μπακασέτα.

Το «διπλό» απέσπασε από την Τουρκία η Ρόμα, επικρατώντας με 2-1 της Τραμπζονσπόρ του Μπακασέτα.

Ο Πορτογάλος τεχνικός των Ιταλών, Ζοζέ Μουρίνιο, πανηγύρισε νίκη στο ντεμπούτο του στους «τζιαλορόσι».

Δύσκολη υπόθεση αποτελεί ο στόχος της πρόκρισης στη φάση των ομίλων του Conference League για την ομάδα του Τάσου Μπακασέτα, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε στο πρώτο μέρος, είχε ένα καλό σουτ στο 44ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους γηπεδούχους στο γκολ.

Μόλις δέκα λεπτά μετά τη σέντρα του β΄ μέρους (55΄), ο Λορέντζο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους.

Ο Αντρέας Κορνέλιους έκανε το 1-1 με κεφαλιά στο 64ο λεπτό.

Ο Ουζμπέκος Έλντορ Σομουρόντοφ, διαμόρφωσε το 2-1 για τους Ιταλούςμ στο 81ο λεπτό. Στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, οι Τούρκοι δεν θα μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν την πιο πρόσφατη μεταγραφή τους, τον Μανώλη Σιώπη.

Η Ανόρθωση απέσπασε «λευκή» ισοπαλία 0-0 στο Ισραήλ κόντρα στη Χαποέλ Μπερ Σεβά και θα διεκδικήσει στην πρόκριση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την επόμενη εβδομάδα.

Οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για να βρουν το γκολ της νίκης, με τον Γκιόργκι Λόρια να εξουδετερώνει αυτές των γηπεδούχων.

Με πέντε γκολ φιλοδώρησε την Έλφσμποργκ η Φέγενορντ (5-0) στην Ολλανδία. Ο Σινιστέρα «χτύπησε» τρεις φορές (25΄ & 37΄ & 48΄), ενώ τα άλλα δύο γκολ της Φέγενορντ πέτυχαν οι Τζαχανμπάκς (30΄) και Λίνσεν (58΄).

«Ανοιχτούς λογαριασμούς» άφησαν οι Άντερλεχτ και οι Φίτεσε μετά το 3-3 στο Βέλγιο.

Ο Ραμάν πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Άντερλεχτ (10΄ & 34΄), ενώ ο Φερσχάρεν στο 90΄ γλίτωσε από τα χειρότερα την ομάδα του. Για τη Φίτεσε τα γκολ πέτυχαν οι Ντασά (31΄), Μπάντεν (46΄) και Τανάνε (72΄).

Η Βασιλεία είχε εύκολο βράδυ στην Ελβετία, όπου επικράτησε με 3-1 της σουηδικής Χάμαρμπι.

Ο Καμπράλ πέτυχε και τα τρία γκολ των γηπεδούχων (30΄ & 87΄ & 90΄ πεν.), ενώ στο 71΄ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Καλίλι για τους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των Α΄ αγώνων των πλέι οφ του Conference League έχουν ως εξής:

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ριέκα (Κροατία)                            1-1