Η Σοσιεδάδ πανηγυρίζει το πρώτο της «τρίποντο» με γκολ του Κούμπο

Με το γκολ του Ιάπωνα Τακεφούσα Κούμπο στο 80ο λεπτό, η Σοσιεδάδ κατάφερε να νικήσει την Εσπανιόλ με 1-0 στην Καταλονία, κερδίζοντας το πρώτο της «τρίποντο» στη δεύτερη αγωνιστική της LaLiga, έπειτα από την ήττα της στην πρεμιέρα από τη Ράγιο Βαγεκάνο με 2-1. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την Εσπανιόλ, η οποία είχε χάσει και από τη Βαγιαδολίδ με 1-0 στην πρώτη αγωνιστική.

Στο μεταξύ, η αναμέτρηση ανάμεσα σε Χετάφε και Ράγιο Βαγεκάνο έληξε ισόπαλη 0-0, με τη Ράγιο να φτάνει τους 4 βαθμούς, χάρη στο «διπλό» που είχε πάρει στην έδρα της Σοσιεδάδ στην πρεμιέρα.

Νωρίτερα, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έσωσε για δεύτερη φορά την Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά στην έδρας της, οδηγώντας την σε νίκη 2-1 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Σε προηγούμενη αγωνιστική, ο Πολωνός επιθετικός είχε επιτύχει δύο γκολ στην αναμέτρηση με τη Βαλένθια, όπου η Μπαρτσελόνα κέρδισε 2-1. Στο «Ολίμπικο» της Βαρκελώνης, σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 75′, φτάνοντας τα τρία γκολ στην τρέχουσα διοργάνωση.

Ο Λαμίν Γιαμάλ είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Χάνσι Φλικ στο 24′, αλλά η Αθλέτικ Μπιλμπάο ισοφάρισε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι του Σανσέτ.

Στην πρεμιέρα, η Οσασούνα είχε αναδειχθεί ισόπαλη 1-1 με τη Λεγανές, ωστόσο αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και με γκολ του Ρούμπεν Γκαρσία στο 55ο λεπτό, επικράτησε της Μαγιόρκα με 1-0, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα της LaLiga.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής της La Liga έχουν ως εξής:

Θέλτα-Βαλένθια                3-1

(23΄ Μινγκέθα, 28΄ Άσπας, 60΄ Μπελτράν – 14΄ Λόπεθ)

Σεβίλη-Βιγιαρεάλ              1-2

(45+6΄ Λουκεμπακιό – 2΄ Χρούνεφελντ, 90+5′ Πέρεθ)

Οσασούνα-Μαγιόρκα             1-0

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο  2-1