Η Σπέτσια άφησε εκτός προημιτελικών τη Ρόμα

Σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε η Σπέτσια που νίκησε με 4-2 εκτός έδρας στην παράταση τη Ρόμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν 0-2 χάρη στα γκολ των Γκαλαμπίνοφ (6′ πεν.) και Σαπονάρα (15’). Οι Ρωμαίοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τα τέρματα των Πελεγκρίνι (43′ πεν.) και Μχιταργιάν (73’).

Στην παράταση ήρθαν τα πάνω κάτω για τη Ρόμα, όταν έμεινε με εννέα παίκτς λόγω των αποβολών του γκολκίπερ Πάου Λόπεθ και του Μαντσίνι μέσα σε δύο λεπτά (91’,92’).
Η αρηθμιτική υπεροχή βοήθησε την Σπέτσια που στο 107’ ο πρώην άσος την ΑΕΚ Βέρντε έκανε το 2-3 και ο Σαπονάρα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-4.
Η Σπέτσια στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Ιταλίας και οι διασταυρώσεις στους προημιτελικούς έχουν ως εξής:

Μίλαν-Τορίνο         5-4 πέν. (κ.α. και παρ. 0-0)

Φιορεντίνα-Ίντερ     1-2 παρ. (κ.αγ. 1-1)

Νάπολι-Έμπολι        3-2

Γιουβέντους-Τζένοα   3-2 παρ. (κ.α. 2-2)

Σασουόλο-ΣΠΑΛ        0-2

Αταλάντα-Κάλιαρι     3-1

Ρόμα-Σπέτσια         2-4 παρ.